ordynacja podatkowa

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2024 r.

Przedsiębiorco, przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2024 r.

Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Projekt ten przewiduje między innymi wprowadzenie zmian w ustawie Prawo przedsiębiorców. Co się zmieni?

Projekt przewiduje wprowadzenie wielu przyjaznych dla przedsiębiorców zasad. Mają to być:

  • zasada równoważenia obowiązków administracyjnych, wedle której projektując nowe obowiązki administracyjne należy dążyć do zmniejszenia obciążeń administracyjnych wynikających z uregulowań prawnych już obowiązujących w danej dziedzinie (zob. projektowany art. 67 pkt 5 ustawy Prawo przedsiębiorców),
  • zasada oceny projektu pod kątem notyfikacji usługowej, tj. czy projekt zawiera wymogi nakładane na usługodawców podlegające notyfikacji, o której mowa w art. 15 ust. 7 i art. 39 ust. 5 dyrektywy 2006/123/WE (zob. projektowany art. 68a ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo przedsiębiorców),
  • zasada projektowania oceny funkcjonowania aktu normatywnego, wedle której projekty aktów normatywnych, które określają zasady podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej zawierać powinny w ocenie skutków regulacji, stanowiącej odrębną część uzasadnienia projektu aktu normatywnego, informacje na temat zakresu oceny funkcjonowania projektowanego aktu normatywnego lub jego części, w szczególności mierników określających stopień realizacji jego celów, oraz terminu przygotowania takiej oceny (zob. projektowany art. 68a ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców),
  • zasada obowiązkowej oceny skutków regulacji ex post, wedle której ocenę funkcjonowania aktu normatywnego przeprowadza się obowiązkowo w sytuacji, gdy dany akt normatywny został przyjęty w wyniku rządowego procesu legislacyjnego, w którym odstąpiono od przeprowadzenia konsultacji publicznych (zob. projektowany art. 68a ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców),
  • zasada „dwóch terminów”, wedle której przepisy prawa gospodarczego powinny wchodzić w życie 1 stycznia lub 1 czerwca; odstępowanie od tej zasady ma być możliwe tylko, jeżeli przemawia za tym ważny interes publiczny, w tym istotne interesy państwa związane z jego bezpieczeństwem, obronnością lub ochroną porządku publicznego, lub gdy wynika to konieczności implementacji lub wykonania przepisów prawa Unii Europejskiej (zob. projektowany art. 68b ustawy Prawo przedsiębiorców).
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:

  • Jakie zmiany wprowadzi projekt w ustawie Prawo przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r.;
  • Na czym będą polegać ograniczenia w stosowaniu pieczątek i dołączania wydruków KRS i CEIDG;
  • Co się zmieni w przepisach o ograniczeniach kontroli działalności gospodarczej.

Zobacz, jakie inne zmiany zakłada omawiany projekt:

Co się zmieni w Ordynacji podatkowej od 1 stycznia 2024 r.

PIT 2022 – do kiedy

Terminy rozliczeń PIT za 2022 rok po zmianach w ramach Polskiego Ładu 2.0.

Polski Ład 2.0. zmienił nie tylko przepisy dotyczące obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także zasady składania niektórych deklaracji obowiązujących w tym podatku, jak również zmodyfikował terminy jego zapłaty. Może to sprawiać problemy wielu podatnikom dokonującym rozliczeń PIT za 2022 rok.   

Początek 2023 roku to czas intensywnej pracy dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do wypełnienia licznych obowiązków związanych z podatkowym rozliczeniem 2022 roku. Obowiązki te ciążą na nich również jako płatnikach PIT, w związku z przekazywaniem stosownych informacji osobom, które były w tych podmiotach zatrudnione, a także rocznych deklaracji rozliczeniowych do urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. informacji PIT-11 za 2022 rok, na podstawie których m.in. pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby wykonujące dzieło złożą swoje zeznania roczne za wspomniany okres.

Sprawdź też:

Zwolnienie pracownika – do kiedy złożyć PIT-4R i PIT-11

Z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że zeznania roczne składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę zapis art. 12 Ordynacji podatkowej.

Wynika z niego, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Ponieważ 30 kwietnia w 2023 r. przypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego np. PIT-36, PIT-36L, PIT-37,  PIT-38 czy PIT-39 będzie poniedziałek 2 maja 2023 r. 

W tym samym terminie podatnik będzie również musiał zapłacić wynikający z takiego zeznania podatek. Terminy te zasadniczo dotyczą także usługi Twój e-PIT, udostępnianej przez Ministerstwo Finansów (Krajową Administrację Skarbową). Polega ona na tym, że to administracja skarbowa przygotowuje za podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej zeznanie (np. PIT-28 PIT-37, PIT-38) na podstawie posiadanych danych, zaś deklarację tę w postaci elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie formularze należy stosować do rozliczeń PIT za 2022 rok;
  • Do kiedy trzeba przekazać dokumenty podatnikom oraz do urzędu skarbowego;
  • Na czym polegały zmiany terminów rozliczeń PIT wprowadzone przez Polski Ład 2.0.;
  • Na jakie pułapki uważać przy płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • Czym grozi złożenie PIT-28 przez podatnika chcącego zmienić formę opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego.

Polecamy też:

Porady video: 

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci

Wyzwania związane z rozliczeniem PIT za 2022. Jakie pułapki mogą spotkać podatników