W jednej ze swoich najnowszych interpretacji indywidualnych dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się kwestii obowiązywania przepisów o MDR. Jest ona istotna z punktu widzenia podmiotów zobligowanych do ich stosowania, ponieważ cechują się one wysokim stopniem skomplikowania. Ponadto jest to pierwsze tego rodzaju pismo, w których fiskus odniósł się do nich merytorycznie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Co dalej z raportowaniem MDR przez doradców podatkowych – jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
1 lipca zmieniają się przepisy dotyczące raportowania schematów MDR
Od 1 sierpnia powrót obowiązków dotyczących raportowania krajowych schematów MDR
Kiedy powstaje obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)
Rząd chce znieść Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego, która pracowała nad nową Ordynacją podatkową. Wprowadzenie kompleksowych regulacji w tym zakresie, które wzmocniłyby pozycję podatników względem aparatu skarbowego, stoi więc pod znakiem zapytania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Resort finansów nie wyklucza zmian w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych
Ordynacja podatkowa 2024: Co dla podatników oznaczają zmiany dotyczące płatności ratalnych
Zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania wpłat podatkowych
Resort finansów potwierdza: Nie będzie zmian w Ordynacji podatkowej
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zadecydowała o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Decyzja ta jest istotna m.in. dla wielu przedsiębiorców, zarówno będących kredytobiorcami, jak i mających długi podatkowe względem fiskusa.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Oprocentowanie nadpłat ma być bardziej korzystne dla podatników
Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024 roku będą wyższe
Nadpłata składki zdrowotnej może być zaliczona w poczet zaległości lub przyszłych należności
Jak uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki?
Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w kwestii przesunięcia terminów składania CIT-8 oraz sporządzania sprawozdań finansowych za ubiegły rok, wzorem zeznań i informacji TPR-C za 2022 rok, na których przekazanie podatnicy mieli więcej czasu. Wyjaśnień udzielono w związku z zapytaniami przedstawicieli mediów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Jak ująć w rocznym rozliczeniu CIT-8E zaliczki
Obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2023 rok – kogo obejmie
Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok
Chociaż liczenie terminów jest jedną z podstawowych czynności w stosowaniu przepisów prawa podatkowego, to jednak wielu podatników i księgowych ma z tym problemy. O ile bowiem ogólne zasady dotyczące tych czynności, zawarte w Ordynacji podatkowej, wydają się nieskomplikowane, to jednak nie zawsze można to powiedzieć o przepisach innych aktów prawnych, do których muszą się stosować podatnicy. Poznaj wskazówki, jak prawidłowo obliczać terminy podatkowe.
Prawidłowe liczenie terminów podatkowych jest niezwykle istotne, ponieważ z ich przekroczeniem na ogół wiążą się negatywne dla podatników konsekwencje. Mogą one m.in. polegać na konieczności zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odpowiedzialności karno-skarbowej za niedopełnienie w terminie określonych przepisami obowiązków, czy utracie niektórych uprawnień, np. do wniesienia odwołania od niekorzystnej decyzji organu podatkowego, zmiany formy opodatkowania, czy skorzystania z różnego rodzaju ulg.
Dlatego ważne jest nie tylko to, aby pamiętać o tych terminach, ale również aby nie popełnić błędów przy ich obliczaniu. Niestety, jak pokazuje praktyka, takie błędy są stosunkowo często popełniane, m.in. z powodu niewłaściwej interpretacji obowiązujących w tym zakresie regulacji.
Rodzaju terminów w prawie podatkowym
Na gruncie przepisów, terminy podatkowe określane są na dwa podstawowe sposoby, tj. jako określony dzień albo jako kończące się z upływem pewnego okresu. Można również wyróżnić m.in. terminy materialne (materialnoprawne) oraz procesowe (proceduralne). Mianem terminu materialnego określa się okres, w którym powinno nastąpić ukształtowanie praw i obowiązków danego podmiotu w zakresie zobowiązań podatkowych.
Tytułem przykładu można tutaj wskazać termin do złożenia deklaracji podatkowej, termin zapłaty podatku, termin do złożenia oświadczenia w zakresie wyboru formy opodatkowania PIT, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego itp. Przekroczone terminy materialne nie podlegają przywróceniu. Wolno je natomiast przed ich upływem odraczać (art. 48 Ordynacji podatkowej), z pewnymi wyjątkami.
Natomiast terminami procesowymi są terminy, które ściśle odnoszą się do czynności związanych z prowadzonymi przez organy postępowaniami (np. podatkowym, kontrolnym, czy tzw. czynnościami sprawdzającymi).
Dotyczą one nie tylko strony takiego postępowania, ale również innych osób (np. świadków). Tego rodzaju terminami są np. 7-dniowy terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego przed wydaniem decyzji, 14-dniowy termin na złożenie odwołania od takiego rozstrzygnięcia wydanego przez organ I instancji, termin na złożenie zażalenia na postanowienie itp. Terminy procesowe są co do zasady przywracalne (art. 162 Ordynacji podatkowej).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Dowiedz się więcej na temat stosowania przepisów Ordynacji podatkowej:
Kolejna zmiana wysokości stóp procentowych NBP z korzyścią dla podatników
Zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania wpłat podatkowych
Podniesienie kapitału zakładowego w spółce z o.o. – czy wykazywać w ORD-U
Polecamy też:
Krajowa Rada Doradców Podatkowych w zajętym stanowisku z 26 października 2023 r. odniosła się do projektowanego rozporządzenia MF w sprawie upoważnienia organów Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z zakresu przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.