Czy będzie więcej czasu na CIT-8 i sprawozdanie finansowe za 2023 rok

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 marca 2024
Czy będzie więcej czasu na CIT-8 i sprawozdanie finansowe za 2023 rok

Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w kwestii przesunięcia terminów składania CIT-8 oraz sporządzania sprawozdań finansowych za ubiegły rok, wzorem zeznań i informacji TPR-C za 2022 rok, na których przekazanie podatnicy mieli więcej czasu. Wyjaśnień udzielono w związku z zapytaniami przedstawicieli mediów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kiedy przypada ustawowy termin na złożenie CIT-8 za 2023 rok
  • Czy dotyczy on wszystkich podatników CIT
  • Jaki wpływ na realizację wspomnianego obowiązku mają przepisy Ordynacji podatkowej
  • Czy MF przesunie ten termin wzorem ubiegłego roku
  • Do kiedy najpóźniej trzeba sporządzić sprawozdanie finansowe za 2023 rok

Sprawdź też:

Jak ująć w rocznym rozliczeniu CIT-8E zaliczki

Zbliża się termin rozliczeń podatkowych w CIT za 2023 rok. Sprawdź, jak możesz zarządzić swoimi obciążeniami

Obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2023 rok – kogo obejmie

Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koniec marca to czas na realizację istotnych obowiązków z punktu widzenia podatników CIT. Mianowicie do 31 marca br. takie podmioty, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą przekazywać  fikusowi  zeznanie CIT-8  o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych. Tak wynika z art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, który określa ten termin jako „koniec trzeciego miesiąca następnego roku”.

Ponieważ jednak 31 marca przypada w tym roku w niedzielę, a ponadto w okresie Świąt Wielkanocnych, zatem  ustawowym terminem na realizację omawianego obowiązku  – w odniesieniu do zeznań CIT-8 za 2023 rok – będzie wtorek 2 kwietnia br. Jak bowiem wskazuje treść art. 12  § 5  Ordynacji podatkowej,  jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej). Do tego czasu trzeba też uiścić ewentualny podatek, jeśli z zeznania CIT-8 wynika kwota do zapłaty.

Ponadto jednostki, które w 2023 roku prowadziły księgi rachunkowe i za rok obrotowy przyjęły rok kalendarzowy, miały obowiązek je zamknąć na 31 grudnia 2023 r. Powinny  one następnie sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 31 marca 2024 r.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w poprzednich latach MF dawało przedsiębiorcom więcej czasu na realizację obowiązków w tym zakresie. Dotyczyło to m.in. rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych, kiedy to podatnicy na złożenie CIT-8 za 2022 rok – na podstawie stosownego rozporządzenia  Ministra Finansów – mieli czas do 30 czerwca 2023 r. Przedłużenie tego terminu o 3 miesiące uzasadniono wówczas odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców i księgowych, w związku z niepewną sytuacją makroekonomiczną w kraju. Wcześniej terminy na złożenie CIT-8 i dotyczące sprawozdań finansowych były zmieniane m.in. w związku z pandemią COVID-19.  

Czego dotyczyło zapytanie do MF

W związku z oficjalnym przedłużeniem  terminu na złożenie informacji TPR-C za 2022 rok do końca stycznia 2024 roku (dla podmiotów, którym pierwotny termin upływał od 30 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.),  jeden z dziennikarzy zwrócił się do Ministerstwa Finansów o udzielenie informacji, czy tego samego podatnicy mogą się spodziewać w przypadku zeznania CIT-8. Wystąpił także z zapytaniem, czy zostanie przesunięty termin na sporządzenie sprawozdań finansowych.

Jakiej odpowiedzi udzielił resort finansów

W odpowiedzi udzielonej 22 lutego 2024 r. (która została zamieszczona na stronach systemu informacji celno-skarbowej „Eureka”) resort finansów poinformował, że nie planuje przesunięcia terminów składania zeznań CIT oraz terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych. Z tego można wywnioskować, że obowiązków tych przedsiębiorcy powinni dopełnić w ustawowych terminach.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz