Upewnij się, jaki jest termin od kiedy trzeba będzie obowiązkowo wystawiać e-zwolnienia

Dodano: 16 maja 2018
4d2acb0a3dd86cbdc6715fe048a2c10f1786c023-medium

Od 1 lipca br. papierowe druki nie miały już być wystawiane przez lekarzy. Jak się okazuje wielu przedsiębiorców, ale także i lekarzy nie jest jeszcze gotowych na wprowadzenie e-zwolnień. Stąd pojawił się nowy termin wprowadzenia zmian. Poznaj szczegóły.

11 maja 2018 r. Sejm uchwalił ustawę wydłużającą okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich. Elektroniczne e-zwolnienia zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.

Przypomnijmy, że już od 2 lat będących okresem przejściowym istnieje możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji elektronicznej.

Jednak, jak wynika z danych, wielu lekarzy jeszcze nie zdążyło się do nowych zmian przygotować. Stąd okres przejściowy został wydłużony.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku tylko 3% z nich wystawiało e-zwolnienia, a pozostali nadal stosowali metodę tradycyjną i wystawiali je na papierze. Z kolei już

na koniec marca 2018 r. zaświadczeń lekarskich wystawianych w wersji elektronicznej jest 16,69%. To i tak nie są satysfakcjonujące dane, aby zmiany zaczęły obowiązywać, tak jak na początku planowano od 1 lipca br.

Jakie ułatwienia będą dla pracodawców po wprowadzeniu e-zwolnień?

Jeżeli firma ma założony profil PUE, to w przypadku, kiedy pracownik otrzyma e-zwolnienie będzie ono od razu widoczne na portalu.

W serwisie PUE jest wydzielona zakładka, w której widać wszystkie elektroniczne zwolnienia wysłane na profil płatnika.

Ponadto za pomocą PUE pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

sejm.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.