Od 2019 roku nowa ulga podatkowa Innovation Box

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 9 października 2018
27cb1906636e445377ce0f884a6beca7f62a9887-small

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która zacznie obowiązywać od początku 2019 r. wprowadza  kolejne rozwiązanie mające zachęcać przedsiębiorców do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Sprawdź, na czym polega ulga podatkowa Innovation Box i kto z niej skorzysta.

Chodzi o wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania dochodów, zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych osiąganych w związku z dysponowaniem przez podatnika prawami własności intelektualnej.

Mowa jest o podatnikach, którzy są właścicielami, współwłaścicielami, użytkownikami lub licencjobiorcami ww. praw majątkowych. Co istotne, prawa te muszą być chronione na podstawie m. in. patentu, dodatkowego prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Podatek dochodowy będzie wynosić 5% od obliczonej podstawy opodatkowania, która będzie obliczana jako suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych osiągniętych w roku podatkowym.

W celu obliczenia kwalifikowanego dochodu będzie trzeba posłużyć się pewnym wzorem matematycznym zaproponowanym przez projektodawcę. Kluczowymi składowymi wzoru są koszty poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo–rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej czy nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

5 procentowa stawka

Wg projektu ustawy nowelizującej, dysponowanie określonymi prawami własności intelektualnej polegające w szczególności na licencjonowaniu, sprzedaży, w tym uzyskanego odszkodowania uprawni podatnika do rozliczenia powstałego dochodu wg stawki podatkowej 5%.

Rozliczenie straty

W przypadku poniesienia przez podatnika straty z kwalifikowanych praw własności intelektualnej poniesionej w roku podatkowym istnieje możliwość rozliczenia jej przez kolejnych pięć lat podatkowych w ramach działalności związanej z tymi prawami.

Potrzebna ewidencja

Istotne jest również, że podatnicy będą zobowiązani prowadzić stosowną ewidencję, z której będzie wynikać m.in., w jakiej wysokości przychody i koszty są alokowane do poszczególnego prawa majątkowego.

PRZYKŁAD
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru: [(a + b) x 1,3] / a + b + c + d gdzie poszczególne litery oznaczają faktycznie poniesione przez podatnika koszty poniesione na: a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo–rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, b – nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego z podatnikiem, c – nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego z podatnikiem, d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą poniosła koszty w określonej wysokości na określone powyżej działania: a – 1 mln PLN b – 200 tys. PLN c – 300 tys. PLN d – 400 tys. PLN Zgodnie z powyższym wzorem jej kwalifikowany dochód związany z korzystaniem z praw własności intelektualnej korzystający z 5% stawki podatku dochodowego będzie wynosił w przybliżeniu 82%.

Czytaj więcej o zmianach w podatkach dochodowych od 2019 roku:

Źródło: rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, druk nr 2860 – po pierwszym czytaniu w sejmie.

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz