W piątek senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę wprowadzającą zerowy PIT dla młodych osób do 26 roku życia. Zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 r.
Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Zaproponowano ponad 50 uproszczeń. Poznaj szczegóły.
Od maja br. podatnicy używający kas wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności. Co się jeszcze zmieniło? Upewnij się, jakie zmiany obowiązują od maja br. Zebraliśmy wszystkie zmiany w jednym zestawieniu wraz z komentarzem eksperta.
Na podstawie nowej Ordynacji podatkowej, które mają obowiązywać od 2021 roku, przesyłanie pism dla podatnika czynnego VAT oraz przedsiębiorcy (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorcy) odbywać się będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres elektroniczny. W postaci papierowej pisma będą doręczane tylko w siedzibie organu podatkowego lub miejscu prowadzenia kontroli.
Od tego roku obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania. Do tej pory polscy przedsiębiorcy mogli uwzględniać ulgi już w momencie wpłacania należności do urzędu skarbowego. Czy zmieniło się to w 2019 roku?
Czy zgodnie w przepisami nowej Ordynacji podatkowej, która zacznie obowiązywać od 2021 roku, każda spółka z o.o. będzie musiała udostępnić adres e-mailowy urzędowi skarbowemu? Sprawdźmy.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekty rozporządzeń w sprawie wzorów: deklaracji na podatek rolny, deklaracji na podatek leśny (DL-1), deklaracji na podatek od nieruchomości (DN-1), informacji o gruntach (IR-1), informacji o lasach (IL-1), informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1).
Na ostatnim posiedzeniu Rząd przyjął ustawę Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają dać większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową. Poznaj nowe przepisy.
Wydłużenie terminów do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy oraz skierowania żądania sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy, z 7 do 14 dni to tylko niektóre ze zmian jakie wprowadza ustawa zmieniająca Kodeks pracy oraz inne ustawy. Co jeszcze się zmieni?
Rząd pracuje nad nową Ordynacją podatkową. Czy podatnicy zyskają na nowych przepisach? A może zwiększą się uprawnienia urzędników?
Ustawodawca pracuje nad nowelizacją przepisów karnych skarbowych, które te będą zaostrzone. Nowelizacja ma na celu walkę z podatnikami nieuczciwymi, ale również tymi, którzy popełniają nie zawsze umyślne błędy. Po zmianach najniższa kara za przestępstwo skarbowe będzie wynosić 1,5 tys. zł.
Odpowiedzialność karna skarbowa zasadniczo spoczywa na zarządzie (kierowniku jednostki) oraz osobach odpowiedzialnych za prowadzenie ksiąg podatkowych.
Oglądając nasze webinarium dowiesz się m.in.:
- czym jest wykroczenie i przestępstwo skarbowe;
- w jakich okolicznościach, kto ponosi odpowiedzialność karną skarbową;
- co zmieni się w instytucji tzw. czynnego żalu;
- jak zmieni się system grzywien i kar po nowelizacji przepisów.
Skorzystaj z praktycznych warsztatów i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego.
Szkolenie prowadzi:
Samir Kayyali - doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, szkoleniowiec. Ekspert prowadzi własną praktykę podatkową.
Wstęp:
Zmiany w sprawozdawczości budżetowej pozwolą na bardziej równomierne rozłożenie obowiązków związanych ze sprawozdawczością. Poznaj nowe terminy przekazywania rocznych sprawozdań.
Spółki oraz inne podmioty otrzymają możliwość umorzenia podatku przed upływem terminu jego płatności, czyli zanim przekształci się w zaległość podatkową.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip