zeznanie roczne

Rozliczenie PIT 2025 – 7 typowych problemów i odpowiedzi

Rozliczenie PIT 2025 za ubiegły rok – 7 realnych problemów i gotowe odpowiedzi od ekspertów

Rozliczenie PIT 2025 może przysporzyć wielu problemów – zwłaszcza księgowym obsługującym przedsiębiorców, czy osoby osiągające dochody za granicą. W tym roku szczególnie często pojawiają się pytania o wspólne rozliczenie z małżonkiem w JDG, czy też sprzedaż środka trwałego po likwidacji działalności. W tym przewodniku znajdziesz 7 rzeczywistych przypadków, z jakimi zmagają się księgowi i biura rachunkowe w czasie rozliczania PIT 2025. Skorzystaj z praktycznych wskazówek ekspertów, aby na czas rozliczyć swoich klientów.

Rozliczenie PIT 2025 a wspólne rozliczenie z małżonką w JDG – co z zaliczkami

Problem: Czy jako przedsiębiorca - JDG, rozliczając się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) - mogę w trakcie roku nie wpłacać zaliczek na podatek dochodowy po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, jeżeli planują rozliczyć się wspólnie z niepracującą żoną za ten rok? Czy należy dopełnić jakichś obowiązków, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania? 

Rozwiązanie: Moim zdaniem przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczający się według skali podatkowej (PIT-36) ma obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku (30.000 zł rocznie).

Przedsiębiorca musi więc wpłacać zaliczki w trakcie roku, a po uwzględnieniu wspólnego rozliczenia z małżonką, odzyskać nadpłatę podatku po złożeniu rocznego rozliczenia (deklaracja PIT-36).

Tym samym, możliwość wspólnego rozliczenia z małżonką ma znaczenie dopiero na etapie składania rocznego zeznania podatkowego i nie zwalnia prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą podatnika z obowiązku bieżącego regulowania zaliczek na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:
ustawa z  26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. 2025 poz. 163 ze zm.).

 

Jakub Sitarski
radca prawny
doradca podatkowy

Zeznanie za 2024

CIT-8 bez błędów – poznaj obowiązki i uniknij kosztownych pomyłek!

Nie ryzykuj błędów przy rozliczeniu CIT-8 za 2024 rok – sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie załączniki są wymagane. To szkolenie to praktyczny przewodnik po zeznaniu rocznym – idealne dla księgowych, którzy chcą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik przed 31 marca 2025 r. Oglądaj i działaj bez stresu.

Ulga na dzieci i ulga dla rodzin 4+ – jak skorzystać i obniżyć PIT

Ulga na dzieci PIT 2024 – jak skorzystać i prawidłowo rozliczyć ulgę prorodzinną w rocznym PIT

Rodzice mogą skorzystać z dwóch preferencji podatkowych w PIT – ulgi na dzieci oraz ulgi dla rodzin 4+. Dzięki nim można obniżyć swój podatek lub nawet całkowicie uniknąć jego płacenia. Ulga na dzieci polega na odliczeniu określonej kwoty od podatku, a ulga dla rodzin wielodzietnych 4+ umożliwia zwolnienie z podatku dochodowego przychodów do 231.000 zł rocznie. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tych ulg oraz jak je prawidłowo rozliczyć, aby maksymalnie wykorzystać dostępne oszczędności! Dowiedz się, kto może skorzystać i jak prawidłowo rozliczyć ulgę na dzieci PIT 2024.

Najczęstse błędy w PIT i CIT

Najczęstsze błędy w rozliczeniach rocznych CIT i PIT – sprawdź, jak ich unikać

Zdarza się, że w zeznaniach podatkowych pojawiają się błędy. Zapraszamy na szkolenie wideo, w którym ekspert podpowie, jak ich unikać.