Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ulga prorodzinna to jedna z najczęściej stosowanych preferencji podatkowych w rozliczeniach rocznych. W zeznaniach PIT za 2024 rok nadal można z niej skorzystać, również w przypadku dzieci pełnoletnich. Nie każdy rodzic jednak wie, kiedy przysługuje ulga prorodzinna na pełnoletnie dziecko i jakie warunki trzeba spełnić, by ją legalnie odliczyć. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej w 2024 roku na dzieci pełnoletnie?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Ulgi i odliczenia w zeznaniach PIT za 2024 rok - sprawdź, jak obniżyć podatek!
Ulga prorodzinna na dorosłe dzieci
Ulga prorodzinna (określana również mianem „ulgi na dziecko”, czy „ulgi na dzieci”) należy do najczęściej wykorzystywanych preferencji w rocznych rozliczeniach PIT. Polega ona na odliczeniu od podatku przez uprawnione do niej osoby odpowiednich kwot, w zeznaniu PIT składanym za dany rok. Generalnie ulgę wolno uwzględnić w zeznaniach PIT-36 i PIT-37. Nie przysługuje więc ona np. przedsiębiorcom na podatku liniowym (składającym PIT-36L), czy ryczałtowcom rozliczającym się z fiskusem za pomocą formularza PIT-28.
Ulga prorodzinna przysługuje w wysokości:
Z omawianej ulgi wolno skorzystać rodzicom, którzy sprawują władzę rodzicielską, jak również opiekunom prawnym dziecka (pod warunkiem, że dziecko z nimi zamieszkuje), a także w odniesieniu do dzieci wychowywanych w rodzinach zastępczych. Odliczenie przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską nad dzieckiem (pełnił funkcję opiekuna prawnego itp.). Co istotne, ulga należy się obojgu rodzicom (opiekunom prawnym, rodzicom zastępczym).
Mogą oni uwzględnić kwotę ulgi prorodzinnej w dowolnej proporcji, pamiętając jednak o ustawowych limitach. Trzeba bowiem podkreślić, że ulga nie tylko jest ograniczona kwotowo w zależności od liczby dzieci, ale w pewnych przypadkach istotna jest także wysokość osiągniętych przez podatników (rodziców) dochodów.
Dodatkowe ograniczenia funkcjonują jeśli chodzi o wiek dzieci, w odniesieniu do których przysługuje odliczenie. Mianowicie z ulgi mogą skorzystać rodzice, których dzieci:
W praktyce może pojawić się wątpliwość, w jakim zakresie przysługuje ulga np. w zeznaniu PIT-36 czy PIT-37 w odniesieniu do dorosłego dziecka, które w trakcie 2024 roku zakończyło naukę w szkole wyższej. W szczególności dotyczy to kwestii, czy należy tutaj uwzględnić koniec uczestniczenia przez nie w zajęciach, w związku z ukończeniem toku studiów, czy późniejszą datę (np. obrony przez dziecko pracy magisterskiej). Omawiana ulga nie należy się bowiem bezwzględnie za cały rok podatkowy, lecz jedynie za okres, w którym były spełnione ustawowe warunki, od których zależy jej stosowanie (w tym co do nauki dziecka).
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym. W świetle art. 76 ust. 7 tego aktu prawnego, datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, a w przypadku studiów na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu. Zatem zasadnicze znaczenie na tutaj data formalnego zakończenia nauki.
Status materialny rodziców, a także wiek dziecka i odbywanie przez nie nauki, to nie jedyne kryteria, od których ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania z ulgi. Prawa do jej uwzględnienia może pozbawić również osiągnięcie w 2024 rok przez dziecko określonych dochodów (przychodów), powyżej ustalonego przez ustawodawcę limitu.
Mianowicie odliczenie jest możliwe – przy spełnieniu pozostałych warunków – jeśli suma jego dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej lub dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych) i przychodów z ulgi dla młodych oraz z ulgi na powrót – nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, określonej w ustawie z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego). W 2024 roku kwota ta wynosiła 21.371,52 zł.
Ulga prorodzinna na pełnoletnie dziecko 2024 przysługuje rodzicom, których dzieci kontynuują naukę do ukończenia 25. roku życia i nie osiągają wysokich dochodów. Odliczenie w PIT możliwe jest tylko za okres faktycznej nauki.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.