Wsparcie rodzin o niskich dochodach oraz zwiększenie kwoty ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych – taki jest cel nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej. Odpowiedni projekt trafił właśnie do uzgodnień.
Resort finansów przygotował nowelizację, która wprowadzają modyfikacje w uldze na dzieci. Zmiany polegają na dodaniu nowego zwolnienia przedmiotowego w art. 21 ust. 1 pkt 111a ustawy o PIT obejmującego dodatkowe wsparcie finansowe. Odpowiada ono kwocie niewykorzystanej ulgi. Chodzi o to, aby rodziny o najniższych zarobkach mogły wykorzystać ulgę w pełnej wysokości.
CIT-8 będzie można przekazać do urzędu skarbowego wyłącznie w wersji elektronicznej. Z kolei podatnicy PIT będą mieli dostęp do wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Takie zmiany zawiera przyjęty wczoraj przez Rząd projekt zmian w ustawie o PIT oraz niektórych innych ustaw.
Głównym celem nowelizacji jest automatyczne gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 roku usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników PIT (pre-filed tax return w skrócie PFR).
Podatnicy CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą do końca marca złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). W tym samym dniu upływa również termin wpłaty podatku wynikającego z tego zeznania.
Obowiązek sporządzenia CIT-8 dotyczy m.in.: osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Zeznanie składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres siedziby podatnika CIT, wynikający z odpowiedniego rejestru KRS, a jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w rejestrze – ze względu na adres siedziby wynikający ze statutu lub umowy. Często do zeznania trzeba dołączyć kilka dodatkowych załączników: CIT-8/O, CIT-D, CIT-ST, SSE-R oraz sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Informację o załącznikach (z podaniem liczby składanych druków) wykazuje się w części C formularza CIT-8.
Mąż i żona mogą złożyć jedno zeznanie PIT, co pozwoli im na skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu mogą rozliczyć się z fiskusem, składając jeden PIT. Trzeba jednak spełnić ustawowe warunki wymienione w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, a więc:
- między małżonkami istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
- przez cały rok pozostają w związku małżeńskim,
- osoby te złożą wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli spółka nie posiada pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę poza miejscem siedziby, to do składanego zeznania CIT-8 nie ma obowiązku dołączania CIT-ST i CIT-ST/A.
Podatnicy CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą do końca marca złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). W tym samym dniu upływa również termin wpłaty podatku wynikającego z tego zeznania. W niektórych przypadkach do zeznania trzeba też dołączyć odpowiednie załączniki. Jednym z nich jest informacja CIT-ST, którą sporządza podatnik, posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka właściwa dla jego siedziby.
Nieodpłatne przekazanie uczestnikom imprezy zorganizowanej przez gminę upominków o wartości nieprzekraczającej 200 zł, jest zwolnione opodatkowania PIT. W takiej sytuacji nie ma obowiązku wystawienia informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.
Byt prawny podatnika jako osoby fizycznej ustaje z chwilą śmierci i to spadkobierca osoby zmarłej osiąga przychód z praw majątkowych. W konsekwencji na wdowę powinna zostać wystawiona informacja PIT-11.
Aby zapobiegać takim błędom Izba Skarbowa w Białymstoku poinformowała o 13 najczęściej popełnianych błędach w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Warto przypomnieć, że termin rozliczenia dla tej grupy podatników mija 31 stycznia.
Podatnicy, którzy chcą, żeby zakład pracy sporządził za nich roczne rozliczenie podatku za ubiegły rok muszą złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12. Ministerstwo Finansów potwierdza - najpóźniej oświadczenie trzeba złożyć w piątek 10 stycznia.
Firma przejmująca ma obowiązek sporządzenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Musi w nim wykazać zarówno osiągnięte przez siebie przychody i poniesione koszty, jak i spółki przejętej.
Podatnik może opodatkować dochody uzyskiwane z indywidualnej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i wykazać je w PIT-36. Z kolei przychody ze spółki cywilnej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osoba ta rozliczy w PIT-28, które trzeba złożyć do 31 stycznia.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wydłużają do 30 czerwca termin zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1% podatku.
Podatnik, który w 2013 roku dojeżdżał do pracy i posiada imienne bilety ten fakt potwierdzające, może wydatki poniesione na taką podróż uwzględnić w zeznaniu rocznym.
Jeżeli dojdzie do połączenia spółek metodą łączenia udziałów i nie spowoduje to powstania nowej jednostki, przejmowana firma nie składa sprawozdania finansowego ani zeznania rocznego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip