Terminy rozliczeń PIT za 2022 rok po zmianach w ramach Polskiego Ładu 2.0.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 stycznia 2023
PIT 2022 – do kiedy

Polski Ład 2.0. zmienił nie tylko przepisy dotyczące obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także zasady składania niektórych deklaracji obowiązujących w tym podatku, jak również zmodyfikował terminy jego zapłaty. Może to sprawiać problemy wielu podatnikom dokonującym rozliczeń PIT za 2022 rok.   

Początek 2023 roku to czas intensywnej pracy dla przedsiębiorców, którzy są zobligowani do wypełnienia licznych obowiązków związanych z podatkowym rozliczeniem 2022 roku. Obowiązki te ciążą na nich również jako płatnikach PIT, w związku z przekazywaniem stosownych informacji osobom, które były w tych podmiotach zatrudnione, a także rocznych deklaracji rozliczeniowych do urzędu skarbowego. Dotyczy to m.in. informacji PIT-11 za 2022 rok, na podstawie których m.in. pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby wykonujące dzieło złożą swoje zeznania roczne za wspomniany okres.

Sprawdź też:

Zwolnienie pracownika – do kiedy złożyć PIT-4R i PIT-11

Z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że zeznania roczne składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego. Trzeba jednak wziąć również pod uwagę zapis art. 12 Ordynacji podatkowej.

Wynika z niego, że jeśli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy – za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Ponieważ 30 kwietnia w 2023 r. przypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego np. PIT-36, PIT-36L, PIT-37,  PIT-38 czy PIT-39 będzie poniedziałek 2 maja 2023 r. 

W tym samym terminie podatnik będzie również musiał zapłacić wynikający z takiego zeznania podatek. Terminy te zasadniczo dotyczą także usługi Twój e-PIT, udostępnianej przez Ministerstwo Finansów (Krajową Administrację Skarbową). Polega ona na tym, że to administracja skarbowa przygotowuje za podatnika nieprowadzącego działalności gospodarczej zeznanie (np. PIT-28 PIT-37, PIT-38) na podstawie posiadanych danych, zaś deklarację tę w postaci elektronicznej wystarczy jedynie zaakceptować.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie formularze należy stosować do rozliczeń PIT za 2022 rok;
  • Do kiedy trzeba przekazać dokumenty podatnikom oraz do urzędu skarbowego;
  • Na czym polegały zmiany terminów rozliczeń PIT wprowadzone przez Polski Ład 2.0.;
  • Na jakie pułapki uważać przy płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
  • Czym grozi złożenie PIT-28 przez podatnika chcącego zmienić formę opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego.

Polecamy też:

Porady video: 

Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci

Wyzwania związane z rozliczeniem PIT za 2022. Jakie pułapki mogą spotkać podatników

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz