Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 3 lata. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Po ukończeniu urlopu wychowawczego pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie. Czy należy jej się wynagrodzenie ze środków pracodawcy za czas choroby przez okres 33 dni? Jeśli tak, to jaką podstawę przyjąć do wynagrodzenia chorobowego? Ostatnie wynagrodzenie otrzymała 3 lata temu. Czy jestem zobowiązany do jej zatrudnienia na tym samym stanowisku, jeżeli jest pełna obsada i nie zamierzam zwiększać zatrudnienia ze względów finansowych? Nadmieniam, że wynagrodzenie, jakie otrzymywała, było najniższe krajowe. Obecnie jest ono większe od tego, które pracownica otrzymywała 3 lata temu. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi pracującemu w nocy, w niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za pracę w nocy i dodatek w wysokości 100% za pracę w dzień wolny od pracy? Czy tych dodatków się nie łączy, naliczając tylko raz dodatek w wysokości 100%? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownicy pracowali w sobotę, która jest u nas dniem wolnym od pracy. Obowiązuje nas 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Jak należy zrekompensować im pracę w tę sobotę (8 godzin)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dodatek funkcyjny wchodzi do obliczenia nagrody jubileuszowej? W naszej firmie obowiązują ogólne zasady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem właścicielką restauracji. Zatrudniam 2 osoby na umowę o pracę na pełen etat. Ich średnia tygodniowa liczba godzin przepracowanych wynosi 40 godzin. Teraz będą pracować po 10 godzin dziennie łącznie z sobotami. Czy prawidłowe w tej sytuacji jest uwzględnienie przepracowania 10 godzin dziennie w regulaminie pracy, bez wypłacania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Czy lepszym i poprawnym wyjściem z tej sytuacji byłoby uwzględnienie w formie ryczałtu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w soboty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak policzyć odprawę emerytalną nauczyciela w przypadku godzin ponadwymiarowych, gdy nauczyciel odchodzi na emeryturę z dniem 1 września 2007 r., a w czasie wakacji ma wypłacaną średnią feryjną za godziny ponadwymiarowe liczoną od września 2006 r. do maja 2007 r. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik 6 lipca 2007 r. zakończył urlop wychowawczy trwający 3 lata. Tego dnia dostarczył zwolnienie lekarskie rozpoczynające się 7 lipca 2007 r. z kodem „B”. Czy zakład pracy wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby (33 dni) i zasiłek chorobowy? Jeżeli tak, jaką podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przyjąć?Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownicy delegowani do pracy na kilkuletni kontrakt zagraniczny w Niemczech przez polską spółkę z o.o., która podpisuje w kraju umowy o pracę z takimi pracownikami, podlegają polskim przepisom prawa pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o wskazanie sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, który ma stawkę godzinową płaconą w wysokości 6,10 zł/godz. Pracownik przepracował w maju 28 godzin nadliczbowych. W jednym dniu pracownik pracował 7 godz., a w innym dniu 12,5 godz. Pracował również w wolne soboty. Nadmieniam, że nie udzielamy dnia wolnego za pracę w soboty – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: Czy wynagrodzenie za czas choroby stanowi podstawę naliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne? Czy od wypłaconego za czas nieobecności od pracy spowodowanej chorobą dodatku stażowego, który nie jest uwzględniony w podstawie wynagrodzenia chorobowego, należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?
Pytanie: Czy wypłacając wynagrodzenie pracownikom w lipcu br. za czerwiec br. powinnam naliczyć składkę rentową wg nowych zasad? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chciałabym podjąć z mężem działalność gospodarczą. Mój mąż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ja jestem osobą bezrobotną. Firmę chcemy zarejestrować na męża, aby uniknąć wysokich składek ZUS. Czy jeśli firma będzie zarejestrowana również na mnie, to musielibyśmy płacić ZUS? Jeśli zarejestrowana będzie tylko na męża, to jak rozwiązać problem „mojego zatrudnienia” w niej? Chciałabym mieć odprowadzane wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy mąż musiałby mnie zatrudnić na podstawie umowy o pracę, czy można to rozwiązać w inny sposób?
Pytanie: Co roku w maju br. nasza firma wypłaca premię roczną za poprzedni rok kalendarzowy. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres styczeń - maj, czyli przed ustaleniem wysokości premii, w podstawie uwzględniamy premię w wysokości wypłaconej w poprzednim terminie. Czy po wypłaceniu premii należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku na nowo w przypadku nieobecności trwającej w okresie kwiecień - maj? Jaki wpływ na ponowne ustalenie wymiaru miałaby przerwa w pobieraniu zasiłku?
Pytanie: Pracuję w urzędzie gminy. Staż pracy – 32 lata. Nie mam mianowania. Zatrudniona jestem na umowę o pracę. W jakiej wysokości powinnam otrzymać odprawę emerytalną? – pyta Czytelniczka z Opoczna.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip