Pytanie: Rozpocząłem działalność gospodarczą 7 maja 2007 r. i w tym dniu zgłosiłem się do ZUS. Chcę płacić składki na ZUS na preferencyjnych zasadach. Ile będą wynosić moje składki do ZUS. Jaka będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chciałabym podjąć z mężem działalność gospodarczą. Mój mąż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ja jestem osobą bezrobotną. Firmę chcemy zarejestrować na męża, aby uniknąć wysokich składek ZUS. Czy jeśli firma będzie zarejestrowana również na mnie, to musielibyśmy płacić ZUS? Jeśli zarejestrowana będzie tylko na męża, to jak rozwiązać problem „mojego zatrudnienia” w niej? Chciałabym mieć odprowadzane wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy mąż musiałby mnie zatrudnić na podstawie umowy o pracę, czy można to rozwiązać w inny sposób?
Pytanie: Jakie okresy wlicza się do ustalenia stażu pracy?
Pytanie: Czy od dywidendy wypłaconej założycielowi szkoły (jest to uczelnia niepubliczna), który jest w tej szkole zatrudniony jednocześnie na umowę o pracę (jest rektorem), należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?
Pytanie: Opłacam składki ZUS oraz składkę zdrowotną z działalności gospodarczej, którą prowadzę od 10 lat. W marcu br. zarejestrowałem z synem spółkę cywilną. Zarejestrowaliśmy ją, lecz działalność jeszcze nie jest rozpoczęta. Planowana data rozpoczęcia działalności to ok. 5 maja 2007 r. Czy w nowo założonej spółce muszę dokonać zgłoszenia do ZUS, jeżeli tak, to z jaką datą? Jakim ubezpieczeniom będę podlegać? - pyta przedsiębiorca z Łomży.
Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, czy mogę emeryta, który nigdzie nie jest zatrudniony oraz nie prowadzi działalności gospodarczej, zatrudnić na umowę o dzieło? Praca polegałaby na stałym przewozie ludzi autobusem od poniedziałku do piątku do końca roku 2007 - pisze przedsiębiorca ze Starachowic.
Pytanie: Spółka zaczęła w 1994 r. opłacać (w ciężar kosztów spółki z.o.o.) pracownikom polisy na życie z funduszem inwestycyjnym. Kwoty za polisy zwiększały podstawę opodatkowania podatku dochodowego od osób fizycznych za każdy miesiąc, ale korzystały ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne. Tak Spółka postępowała do reformy ZUS, jak też po 1998 r. Czy brak ujęcia w podstawie składek emerytalno-rentowych oraz zdrowotnych jest prawidłowy? - pyta księgowa z Białegostoku.
Pytanie: Czy kobieta urodzona w 1955 r., posiadająca 32-letni okres składkowy (w tym 15 lat w warunkach szkodliwych) może ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury, czy świadczenia przedemerytalnego? Od 1 lutego br. zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Jak ująć w sprawozdaniu oraz w ewidencji księgowej niezapłacone w 2006 r. składki odprowadzane przez pracodawcę na ubezpieczenia społeczne oraz FP i FGŚP? Składki te zostały opłacone w styczniu 2007 r. Prowadzę pełną księgowość i nie wiem, jak ująć te operacje na kontach księgowych. Na jakiej podstawie będę mogła odliczyć zapłacone składki w podatku dochodowym od osób prawnych, tak, aby wynikało to z ewidencji księgowej? - pyta przedsiębiorczymi z Gdyni.
Pytanie: Nasza firma polska podpisała kontrakt na wykonanie zlecenia na terenie Norwegii. Zleceniodawcą jest firma norweska, zapewnia ona naszym pracownikom przeloty i zatrudnienie. Wiem, że musimy zarejestrować się jako firma zatrudniająca pracowników na terenie Norwegii i ich wynagrodzenie musi być zgodne z tamtymi przepisami, tam też opłaca się część składek ubezpieczeniowych i podatki. Pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w Norwegii prawdopodobnie ponad pół roku. Bardzo proszę o informację, jak w takim wypadku wygląda oskładkowanie wynagrodzeń w Polsce? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie zatrudniała na umowę zlecenia Ukrainkę mającą pozwolenie na pracę z Urzędu Pracy. Będzie wykonywała zawód sprzątaczki. Jak rozliczyć składki ZUS i zaliczki z tytułu podatku dochodowego? - pyta księgowa z biura rachunkowego w Radomiu.
Pytanie: Jaki jest termin przedawnienia płatności składek na ZUS? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Zauważyłam, że w 2005 r. za grudzień nie zostały ujęte składki na ubezpieczenia społeczne zapłacone za pracowników przez pracodawcę. Jest to kwota około 3,5 tys. zł. Firma osiąga przychody ok. 5 mln w skali roku. Jak postąpić w takiej sytuacji? - pyta księgowa z Gorzowa Wielkopolskiego.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR. Od 1 kwietnia 2007 r. chciałbym zatrudnić pracownika, który jest rencistą (II grupa, renta stała). Od czego mam zacząć? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? Jakie mam obowiązki wobec ZUS, a jakie rencista podejmujący u mnie pracę? Czy odprowadzam za niego wszystkie składki jak za pracownika nieposiadającego renty? Jaka jest wówczas stopa ubezpieczenia wypadkowego? - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip