śmierć pracownika

Śmierć pracownika. Wypłata świadczeń a skutki w PIT

Śmierć pracownika – jakie skutki w PIT ma dodatkowe świadczenie pieniężne dla rodziny zmarłego

Wsparcie udzielane przez pracodawcę rodzinie zmarłego pracownika może przybrać formę zapomogi na wypadek śmierci lub dodatkowej odprawy pośmiertnej. Sposób opodatkowania determinowany może być także kwotą wypłacanego świadczenia. Jakie skutki w PIT ma dodatkowe świadczenie pieniężne dla rodziny wypłacone z powodu śmierci pracownika?

Problem: Spółka zamierza wprowadzić dodatkowe świadczenie dla rodzin zmarłych pracowników. Świadczenie ma być wypłacane ze środków obrotowych, rodzinom pracowników, którzy zmarli w okresie zatrudnienia. Będzie wypłacane niezależnie od odprawy pośmiertnej, o której mowa w art. 93 Kodeksu pracy. Czy dodatkowe świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu z obowiązkiem poboru zaliczki na podatek przez spółkę jako płatnika?

Rozwiązanie: Obowiązek poboru zaliczki na podatek po stronie spółki nie powstanie. Będzie tak ze względu na kwalifikację dodatkowego świadczenia dla rodzin zmarłych pracowników jako przychodu z innych źródeł. Samo świadczenie może jednak podlegać u osoby, której zostało wypłacone opodatkowaniu – w zależności od jego wysokości i kwalifikacji prawnej (zasad wypłacania).

Zapomoga na wypadek śmierci pracownika lub dodatkowa odprawa pośmiertna

Dodatkowe świadczenie, jakie ma być wypłacane rodzinie w przypadku śmierci pracownika, potencjalnie może być kwalifikowane jako:

  • dodatkowa odprawa pośmiertna albo
  • zapomoga na wypadek śmierci.

Z punktu widzenia obowiązków spółki jako płatnika PIT, w zależności od przyjętej formuły, różne będą skutki podatkowe związane z jego wypłatą.

Zapomoga na wypadek śmierci pracownika – limitowane zwolnienie z podatku

Zapomoga będzie stanowić u osoby, której jest wypłacana, przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia z podatku. Wolne od podatku są bowiem zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6.000 zł.