Sprawdź, czy firma odliczy wydatki na pogrzeb pracownika

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 31 października 2016

Przedsiębiorca wypłacił rodzinie zmarłego pracownika zasądzone przez sąd odszkodowanie, zwrócił koszty pogrzebu. Czy poniesione wydatki może uznać za koszt podatkowy w prowadzonej działalności? Poznaj wyrok NSA.

Poniesione wydatki mają pośredni związek nie tylko z zachowaniem, ale i z zabezpieczeniem źródła przychodów. Wydatki te mają bowiem wpływ na stabilność zatrudnienia w zakładzie pracy i ograniczają ryzyko odejść z pracy – uznał sąd.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o przedsiębiorcę, który prowadzi działalność handlową w branży metali kolorowych. Posiada magazyny, w których składuje towar przygotowany do sprzedaży, a załadunek i wyładunek towaru odbywa się z wykorzystaniem podnośnikowych wózków widłowych. W firmie doszło do wypadku, w wyniku którego zginął pracownik. Rodzina zmarłego wniosła do sądu powództwo o zasądzenie na jej rzecz odszkodowania i zwrotu kosztów pogrzebu wraz z należnymi odsetkami.

Przedsiębiorca miał wątpliwości, czywydatki poniesione na podstawie prawomocnego wyroku sądowego z tytułu odszkodowania, kosztów pogrzebu, należnych odsetek, kosztów sądowych i zastępstwa procesowego mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Organ podatkowy uznał, że nie, ponieważ poniesione wydatkinie zostały poniesione w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia jego źródła. Sprawa ostatecznie trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny.

Co na to sąd?

Sąd przyznał rację spółce. Zdaniem sądu poniesione wydatki mają pośredni związek nie tylko z zachowaniem, ale i z zabezpieczeniem źródła przychodów. Działają w sposób motywacyjny na innych pracowników, którzy otrzymują wyraźny sygnał co do wywiązywania się jego pracodawcy z obowiązków w stosunku do rodziny pracownika, jeżeli w przyszłości doszłoby do podobnego wypadku.

Co to oznacza w praktyce?

Wydatki poniesione (zapłacone) przez przedsiębiorcę na podstawie prawomocnego wyroku sądowego z tytułu odszkodowania, kosztów pogrzebu, należnych odsetek, kosztów sądowych i zastępstwa procesowego mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w biznesie.

Wyrok NSA z 8 sierpnia 2015 r., sygn. akt II FSK 1465/13

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz