Pytanie: Kobieta urodzona w 1953 r. posiada udowodnione okresy składkowe – 28 lat 4 miesiące i 15 dni oraz okresy nieskładkowe – 8 miesięcy i 12 dni. Od 2003 r. przebywa na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która została przyznana do stycznia 2009 r. W tym czasie, tj. w latach 2003–2005 prowadziła również działalność gospodarczą bez obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Czy w tej sytuacji będzie mogła się ubiegać o przyznanie wcześniejszej emerytury? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mój mąż otrzymał odmowę przyznania emerytury, chociaż spełniał warunki do jej przyznania (ukończone 60 lat życia i 35 lat pracy). Odwołał się do sądu pracy. Czy sądy pracy przyznają w tym wypadku emeryturę, czy były jakieś precedensy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy ukończone 50 lat i przepracowane 30 lat może uprawniać kobietę do wcześniejszej emerytury? Jakie warunki obecnie musi spełnić pracownik (zarówno kobieta, jak i mężczyzna), aby mógł otrzymać wcześniejszą emeryturę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica jest zatrudniona w przedszkolu podlegającemu burmistrzowi miasta na stanowisku woźna oddziałowa. W styczniu 2008 r. miną jej 22 lata pracy. Kiedy należy jej się nagroda jubileuszowa? W jakiej wysokości powinna ją otrzymać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zajmuję się rozliczaniem spraw kadrowych w niewielkiej firmie elektrycznej. Czy pracowników zatrudnianych na stanowiskach elektromonterów powinnam kierować na badania psychologiczne, czy badaniom takim podlega tylko kierowca? Jakie stanowiska pracy wymagają przejścia pozytywnych badań psychologicznych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Do 28 lipca 2007 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Nie chcę wracać do pracy, ale słyszałam, że jeżeli sama zwolnię się z pracy na mocy porozumienia stron, to nie otrzymam zasiłku dla bezrobotnych od razu, tylko po 3 miesiącach, a zależy mi na tym zasiłku. Jak rozwiązać umowę o pracę, aby zasiłek dla bezrobotnych otrzymać od razu? Czy jest to możliwe? Nadmieniam, że wcześniej przepracowałam 2 lata na czas nieokreślony. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba pobiera rentę rodzinną na siebie i 3 małoletnich dzieci w wieku od 10 do 17 lat po zmarłym w wypadku przy pracy mężu, w wysokości 1.244 zł brutto. W najbliższym czasie zamierza podjąć pracę zarobkową z wynagrodzeniem 1.000 zł brutto. Czy podjęcie pracy wpłynie na wysokość pobieranej renty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba pobierająca emeryturę po zmarłym mężu zachowa do niej prawo po wyjeździe z kraju, gdzie ma zamiar ponownie zawrzeć związek małżeński? Chodzi o wyjazd stały do Australii na wizę partnersko-sponsorowaną.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Nasza pracownica urodziła się 27 stycznia 1957 r. Chce wystąpić do ZUS o obliczenie jej kapitału początkowego i może podać 20 lat, w poprzednich 14 latach bowiem jej ogólne wynagrodzenie przekraczało średnią krajową. Jednak ma problem z ostatnimi latami, w których nasz zakład pracy nie płacił wynagrodzeń w terminie z przyczyn ekonomicznych, a dopiero w tym roku płaci te zaległe wynagrodzenia za okres od 1999 r. do 2006 r. Czy w związku z tym ta pracownica będzie stratna? Czy może sprawę podać do sądu pracy i ma szanse na wyliczenie kapitału od podstawy, którą jej nasz zakład pracy powinien był wypłacić, ale z przyczyn ekonomicznych zrobił to częściowo w roku ubiegłym, a resztę wypłaca w roku bieżącym? Nadmieniam również, że ta pracownica nieświadomie przystąpiła do otwartego funduszu i chcę przejść teraz do ZUS – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: Jakie dokumenty ma złożyć do ZUS matka małoletniego dziecka, któremu zmarł ojciec? Rodzice dziecka nie byli małżeństwem. Małoletnie dziecko miało zasądzone alimenty od zmarłego ojca. Matka nie posiada dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe zmarłego – pisze księgowa z Ostrołęki.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie przebywał 20 dni na urlopie bezpłatnym. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie mniejsze niż minimalne. Czy miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, będzie można zaliczyć do staży pracy wymaganego do przyznania emerytury? – pyta kadrowa z Kołobrzegu.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip