Pytanie: Jak poprawnie ustala się średnią stawkę za dzień przy obliczaniu urlopu pracownikowi? Czy właściwy jest sposób: sumujemy płacę brutto z 3 ostatnich miesięcy i dzielimy przez liczbę dni roboczych w tym okresie? Czy powinniśmy brać pod uwagę dni faktycznie przepracowane przez danego pracownika w tym okresie? Proszę o podanie przykładu. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownica budżetówki po świadczeniu rehabilitacyjnym, które pobiera od 15 września 2007 r., nabywa prawo do odprawy emerytalnej? Czy może bezpośrednio przejść ze świadczenia na emeryturę? Pracownik spełnia warunki 30 lat pracy i osiągniętego wieku. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja firma wykupiła pakiet usług medycznych z zakresu medycyny pracy i zakładowej opieki lekarskiej. Czy wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy i od września br. jestem na wcześniejszej emeryturze. Dodatkowo już od dłuższego czasu prowadzę inną działalność gospodarczą. Uzyskałam informację z ZUS, że kwotę przychodu wpływającą na zawieszenie świadczeń oblicza się jako przychód bez potrącania kosztów. Czy to nie jest nadinterpretacja przepisów? Co rozumieć pod pojęciem przychodu na potrzeby zmniejszenia świadczeń? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma polska stara się spełnić warunki rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego dla pracowników najemnych. Pracownicy będą oddelegowani do pracy na terenie Niemiec na około 10 miesięcy. Czy jako pracownicy oddelegowani mogą otrzymywać diety zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju? Jakie muszą spełniać warunki, żeby diety te nie były objęte składkami ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę. Pracownik zamiast 8 godzin pracy przepracował w przypadku kilku dni w miesiącu 6 godzin (wyjścia prywatne). Jak może odrobić nieprzepracowane godziny? Słyszałam, że odliczyć od wynagrodzenia nieprzepracowanych godzin nie można, urlopu wypoczynkowego ani urlopu bezpłatnego nie można też wykorzystać (8 godzin = 4 × 2 godziny w każdym niedopracowanym dniu). Czy w takim przypadku pracownik może zostać w pracy przez kilka dni o jedną lub dwie godziny dłużej i zaliczyć te godziny na poczet brakujących godzin? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy obowiązuje rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na podstawie porozumienia stron między zakładami pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek prowadzenia listy obecności dla pracowników, jeżeli nie ma takiego zapisu w regulaminie pracy? Czy są przepisy, które narzucają taki obowiązek na pracodawcę, a jeżeli tak, to jakie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy do dodatku stażowego wlicza się okres pobierania z pomocy społecznej zasiłku stałego z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski? Osoba, która pobierała w pomocy społecznej ww. zasiłek, miała odprowadzone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez 4 lata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył jej, że ma łącznie 22 lata składkowe i nieskładkowe. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy spółka z o.o. prowadząca działalność handlową będzie mogła 1 listopada br. prowadzić handel w sklepie spożywczym, jeśli praca w normalnym trybie odbywa się w systemie dwuzmianowym? Jeśli nie, to czy w tym dniu będą mogli pracować członkowie rodziny spółki z o.o., z których część nie jest pracownikami? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zajmuję się rozliczaniem spraw kadrowych w niewielkiej firmie elektrycznej. Czy pracowników zatrudnianych na stanowiskach elektromonterów powinnam kierować na badania psychologiczne, czy badaniom takim podlega tylko kierowca? Jakie stanowiska pracy wymagają przejścia pozytywnych badań psychologicznych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak rozliczyć pracowników pracujących w soboty i w niedziele w restauracji? Czy za przepracowany weekend należą im się 2 dni wolnego? Czy nadal istnieją pracujące wolne soboty? Jeśli tak, to ile ich jest w miesiącu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca choruje przez część miesiąca (pełna podstawa do ubezpieczenia społecznego wynosi 1.586,60 zł). Jego podstawa wymiaru ubezpieczeń społecznych wyniesie 300 zł. Czy musi zapłacić składkę na Fundusz pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca refunduje koszty nauki pracownikom, którzy studiują zaocznie. Czy do kosztów nauki mam zaliczyć tylko czesne, czy też inne koszty, które ponosi pracownik (np. opłata za obronę pracy)? W umowie, którą rozliczana przeze mnie firma zawarła z pracownikiem, jest zapis: „pracodawca ponadto przyznaje pracownikowi następujące dodatkowe świadczenia: refundacja 50% kosztów nauki”.
Pytanie: Dnia 1 września br. zatrudniliśmy ucznia klasy I na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczeń przyniósł od 17 września 2007 r. do 20 września 2007 r. zwolnienie lekarskie. Czy powinnam wypłacić wynagrodzenie pracownikowi młodocianemu za okres zwolnienia, czy dopiero po przepracowaniu miesiąca nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego? Zaznaczam, że uczeń ukończył gimnazjum i uczęszcza do szkoły zawodowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź na zadane pytanie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip