Pytanie: Czy jeżeli w Kodeksie pracy jest napisane, że wynagrodzenie pracownika może być wypłacone najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca, pracodawca może ustalić w regulaminie wynagradzania, że premię będzie wypłacał do końca następnego miesiąca i wypłacić ją przykładowo 26 listopada za październik? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa terminowa) do 30 września 2007 r. Przez niedopatrzenie ze strony działu kadr nie została sporządzona kolejna umowa o pracę. Pracownik bez uzgodnienia z pracodawcą warunków kolejnej umowy 1 października br. stawił się do pracy. Zawarła się więc między stronami umowa na skutek faktycznego dopuszczenia pracownika do pracy. Dnia 29 października br. umowa ta została potwierdzona na piśmie jako umowa na czas określony do 31 grudnia br. Pracownik odmawia jej podpisania, gdyż twierdzi, że skoro nie uzgodniono z nim terminu końcowego tej umowy w momencie przystąpienia przez niego do pracy, to umowa ta zawarła się na czas nieokreślony. Rozwiązanie jest istotne ze względu na fakt, że pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi tę umowę i powstaje wątpliwość, czy będzie przysługiwała mu w tej sytuacji odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla osoby, która przebywała na zasiłku macierzyńskim do 30. dnia miesiąca (miesiąc ma 31 dni), ale w 31. przebywała na urlopie wypoczynkowym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło wymaga prowadzenia akt osobowych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracuję 15 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Mój pracodawca chce przenieść cały nasz oddział do innego miasta. Co wtedy mnie czeka? Co mogę zrobić, jeżeli warunki mi nie odpowiadają? Jeżeli nie przyjmę tych warunków, to czy należy mi się odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudnialiśmy rencistę, który wypowiedział nam umowę o pracę. W trakcie wypowiedzenia pracownik zachorował, a czas choroby obejmował okres po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Pracownik w okresie zatrudnienia opłacał składki: rentową, emerytalną, chorobową. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba zatrudniona na umowę zlecenia przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Osoba ta jest zgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i posiada wymagany 180-dniowy okres wyczekiwania. Moja firma ma prawo do wypłat zasiłków. W związku z powyższym, kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy: ZUS czy firma zatrudniająca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak powinna być przygotowana informacja o dodatkowych warunkach pracy dla pracownika zatrudnionego w sklepie, pracującego od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, a w sobotę 4 godziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Pierwsze możliwe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ustalono nie wcześniej niż na 30 czerwca 2008 r. Podpisano jednak ugodę przed notariuszem, że następuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a tytułem rekompensaty pracownik otrzyma 10.000 euro płatne w danym dniu, w którym następuje rozwiązanie umowy wg przelicznika kursu NBP na złotówki. Czy od tej rekompensaty, tzw. odszkodowania, należy zapłacić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca zatrudniający ponad 20 pracowników zamierza przystąpić do spółki z o.o., wnosząc 80% kapitału własnego. W związku z tym zamierza zwolnić za porozumieniem stron prawie wszystkich swoich dotychczasowych pracowników i zatrudnić ich od następnego dnia w nowej firmie. Czy powyższe działanie podlega ustawie o grupowych zwolnieniach z 13 marca 2003 r., biorąc pod uwagę, że natychmiast zatrudnia zwalnianych pracowników w nowej spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy 42 pracowników. Czy w sytuacji gdy 14 osobom kończy się umowa na czas określony, należy to traktować jak zwolnienie grupowe? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica wykorzystała 9 miesięcy urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy. Była tam zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Po półrocznym okresie przebywania na zasiłku dla bezrobotnych podjęła zatrudnienie na 1/4 etatu u nowego pracodawcy, u którego pracuje już 2 miesiące i zamierza skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego. Jako matka samotnie wychowująca dziecko w czasie urlopu wychowawczego pobierała dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w kwocie 400 zł. Pobiera również zasiłek rodzinny. Czy zatrudnienie u nowego pracodawcy jest wystarczające, aby skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego i czy będzie przysługiwało prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza firma chce podpisać umowę o pracę z obywatelem Niemiec. Czy należy zgłosić fakt zatrudnienia w swojej firmie obcokrajowca? Jeżeli tak, to gdzie? Czy wystarczy popisać umowę o pracę i zgłosić pracownika do ZUS? Czy musimy wystąpić do urzędu skarbowego o NIP? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszej spółce w regulaminie wynagradzania pracowników jest zapis o wypłacie nagrody jubileuszowej nie częściej niż raz na 5 lat. Taki zapis zwalnia te wypłaty od naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Nasz pracownik jest zatrudniony od 1 sierpnia 1997 r. Jednak 31 sierpnia 2005 r. została z nim rozwiązana umowa o pracę, ale od 6 października 2005 r. umowa o pracę została nawiązana ponownie. Pracownik jest nadal zatrudniony w naszej firmie i chcielibyśmy mu wypłacić nagrodę jubileuszową za okres od 1 sierpnia 2002 r. do 6 września 2007 r. Czy miesięczna przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała wpływu na skorzystanie ze zwolnienia z oskładkowania ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip