Pytanie: W dniu 31 marca 2008 r. odchodzi od nas pracownik, który zatrudniony był na stanowisku szlifierz. Jest to praca w warunkach szkodliwych. Proszę o wyjaśnienie, co należy wpisać w świadectwie pracy?
Pytanie: Jak poprawnie zawrzeć w informacji do umowy o pracę kwestie dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony nieprzekraczający 6 miesięcy? Jeśli pracownik jest zatrudniony na okres 3 miesięcy, a kolejna umowa jest na okres 4 miesięcy, to w informacji wpisujemy wymiar urlopu, jaki przysługuje na okres całego roku, np. 26 dni, czy rozbijamy i podajemy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia? Kolejne pytanie dotyczy kartoteki urlopów pracownika. Czy na karcie kartoteki można nanosić okres chorobowy pracownika, czy tylko można wpisywać okres urlopów? Ostatnie pytanie dotyczy okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik chce rozwiązać umowę o pracę z dniem 19 grudnia 2007 r. i obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, to czy data 5 grudnia 2007 r. jest prawidłowa? Jeśli nie, to jaka powinna być właściwa data? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta na te pytania.
Pytanie: Planuję zatrudnić pracownika i udzielić mu pożyczki na szkolenie, której nie będzie musiał mi zwracać, jeśli przepracuje u mnie 1,5 roku. Czy powinnam uwzględnić to w umowie o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W umowie o pracę dla pracownika niepełnoetatowego (½ etatu), w punkcie 6 dotyczącym dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, umieściliśmy zapis: „dopuszczalna dobowa norma czasu pracy, za którą pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie, wynosi 8 godzin, przeciętna tygodniowa norma czasu pracy wynosi 40 godzin”. Czy jest to zapis poprawny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam pracowników. Jeden z pracowników nowo zatrudnionych złożył oświadczenie, że pozostaje w rejestrze urzędu pracy jako osoba bezrobotna. W terminie 5 dni od daty zatrudnienia złożyłem zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia powiadomienie do powiatowego urzędu pracy informację o fakcie zatrudnienia takiej osoby. Drugi z pracowników złożył oświadczenie, że nie jest osobą bezrobotną, tzn. nie figuruje w rejestrze osób bezrobotnych jakiegokolwiek powiatowego urzędu pracy. Czy także mam obowiązek powiadamiać o tym urząd pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik podjął naukę na studiach wyższych. Moja spółka nie finansuje mu nauki. Czy w przypadku wystąpienia przez niego z prośbą o udzielenie dodatkowego urlopu na naukę nasza spółka jest zobowiązana mu takiego urlopu udzielić? Czy tylko w przypadku gdyby pracownik był przez nas skierowany na studia, to przysługiwałby mu urlop dodatkowy na naukę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W grudniu 2007 r. odchodzi od nas pracownik. Ma u nas zaległy urlop, 6 dni za 2006 r. i 24 dni za 2007 r. Czy jest taka możliwość, że my jako pracodawca nie udzielimy mu urlopu ani nie wypłacimy ekwiwalentu, ponieważ urlop zostanie przeniesiony na nowego pracodawcę za jego zgodą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Niedawno podwyższono stypendium dla stażystów. Przebywam na stażu od 15 maja 2007 r. i pobieram zasiłek w dotychczasowej wysokości. Dlaczego podwyżka mnie nie dotyczy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba posiada 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W innej firmie jest zatrudniona jako pracownik z wynagrodzeniem 5.000 zł. Czy z tytułu faktu posiadania 100% udziałów w spółce z o.o. istnieje jeszcze obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne za tę osobę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest obciążony zaległymi alimentami i na podstawie zajęcia wynagrodzenia za pracę pracodawca ma obowiązek przekazywania potrąceń z wynagrodzenia na konto komornika. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 750 zł netto i ma na utrzymaniu nieletnie dziecko. Alimenty, które są mu ściągane, dotyczą wyroku sprzed 11 lat na dziecko, na które od 10 lat pracownik nie ma obowiązku alimentacyjnego. Czy w takim przypadku pracodawca ma obowiązek potrącania comiesięcznie 3/5 wynagrodzenia netto, czy jest jakakolwiek możliwość potrącania obciążenia w niższej kwocie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pobiera zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Czy od 1 stycznia 2008 r. nasz zakład będzie musiał wypłacić pracownicy w ciąży wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (za 33 dni), jeżeli nadal będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim? Czy po tym okresie ZUS będzie jej wypłacał zasiłek chorobowy i potem zasiłek macierzyński? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy premia uznaniowa przyznawana przez pracodawcę w zależności od możliwości finansowych firmy jest wliczana do podstawy obliczania wynagrodzenia za czas choroby/zasiłku chorobowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kierownik firmy oraz główny księgowy mogą podpisywać umowy cywilnoprawne w imieniu firmy? Czy pod taką umową powinno również figurować nazwisko inspektora kadr, skoro ani w regulaminie organizacyjnym, ani też w statucie firmy nigdzie nie figuruje ta osoba jako upoważniona. Czy powinnam podpisywać te umowy jako osoba reprezentująca, czy tylko jako osoba sporządzająca te umowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma jednoosobowa świadcząca usługi budowlane chce zatrudnić na podstawie umowy o pracę obywatela Czech. Czy należy zgłosić go do ZUS i opłacać należne składki? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip