Pytanie: Jakie składki płaci osoba zatrudniona jednocześnie na umowę o pracę i umowę o pracę nakładczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie składki opłaca rencista prowadzący działalność gospodarczą? Czy rencista ten może być zatrudniony na umowę o pracę nakładczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Oddelegowuję pracowników do Niemiec na okres 12 miesięcy. Jak postąpić w sytuacji, gdy w trakcie tego okresu pracownik ma przerwę w wykonywaniu pracy? Czy okres przerwy powoduje przedłużenie okresu oddelegowania? Czy jest taka przerwa, która powoduje, że nie wlicza się jej w ciągłość w okresie tych 12 miesięcy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy za 3 maja 2008 r. należy oddać dzień wolny i czy może to być 2 maja 2008 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Z dniem 17 grudnia 2007 r. firma zatrudniła pracownika. Pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu. Czy pracownikowi należy się urlop za grudzień 2007 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy muszę zakładać pracownikowi nową teczkę, jeżeli został zwolniony 31 grudnia 2007 r. i ponownie zatrudniony 10 stycznia 2008 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jakiej wysokości należy wypłacić i komu odprawę pośmiertną po śmierci pracownika? Czy uprawnioną osobą jest żona pracownika, czy też jeszcze jakieś inne uprawnione osoby, np. dzieci? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy – zmiana miejsca pracy z przyczyn reorganizacji zakładu pracy. Miejsce pracy jest w tym samym mieście. Pracodawca zatrudnia około 100 pracowników. Gdybym zmieniła miejsce pracy, miałabym niższe wynagrodzenie oraz pracowałabym w systemie jednozmianowym, a nie jak dotąd na 2 zmiany. Umowę o pracę mam zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli nie przyjmę nowych warunków pracy, umowa rozwiąże się z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z tym, że nie zamierzam przyjąć nowych warunków pracy, czy należy mi się odprawa pieniężna? Pracuję w tym zakładzie pracy przeszło 5 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. (Dz.U. nr 148, poz. 973). Rozporządzenie nie określa jednak, do jakiej wysokości pracodawca ma zwrócić koszt zakupionych przez pracownika szkieł i oprawek. Powstaje kłopotliwa sytuacja – jak ten problem rozwiązać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zwolnić osobę przebywającą na świadczeniu rehabilitacyjnym, z którą zawarta jest umowa o pracę na czas nieokreślony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób powinno się potwierdzić zatrudnienie pracownika, który od lutego 2005 r. powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony, a wskutek niedopatrzenia jego i działu kadr nie otrzymał pisemnego potwierdzenia jej zawarcia? Informuję ponadto, że od września 2006 r. jest zatrudniona nowa osoba zarządzająca uprawniona do podpisywania ww. dokumentów. Jak w tej sytuacji postąpić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: O czym powinien pamiętać pracodawca, zatrudniając pracownika młodocianego w celu odbycia praktyki w piekarni? Czy powinien mieć konkretne uprawnienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy wynagrodzenie za pracę w sobotę (przy 5-dniowym tygodniu pracy) powinno zostać wypłacone jako nadgodziny, a jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy może pracownik powinien odebrać dzień wolny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracujący w sklepie firmowym, którego obowiązuję praca w 5 dni tygodnia, od poniedziałku do piątku – 40 godzin, pracował w ciągu miesiąca w dwie soboty – po 5 godzin w każdą. Proszę odpowiedzieć, jak pracodawca powinien właściwie zrekompensować pracownikowi ten czas pracy, gdy ustalony w zakładzie pracy okres rozliczeniowy wynosi 3 miesiące? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip