Pytanie: Pracownica będąc na urlopie wychowawczym, urodziła kolejne dziecko. Czy udzielony urlop wychowawczy na pierwsze dziecko może zostać przedłużony o 112 dni urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Żona zatrudnionego w naszej firmie pracownika nie jest nigdzie zatrudniona, opiekuje się dzieckiem i korzysta z ubezpieczenia pracownika (stąd pracodawca wie, że nie jest zatrudniona). Pracownik ten zatrudniony na umowę o pracę wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie mu urlopu wychowawczego (dziecko ma pół roku). Czy urlop wychowawczy powinien być mu udzielony? Czy może być on udzielony jedynie na 3 miesiące, czy w wymiarze wnioskowanym przez pracownika (do 3 lat)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik wykorzystał przysługujący mu wymiar urlopu w 2007 r. i skorzystał z urlopu bezpłatnego w dniach: od 17 do 18 grudnia 2007 oraz 27 grudnia 2007 r. i pracował do końca grudnia w pozostałe dni robocze. Czy należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego i ponownie zgłaszać po każdorazowo udzielonym urlopie bezpłatnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o informację, jak należy postąpić krok po kroku, gdy firma nie zatrudnia 100 pracowników i od marca 2008 r. należy przeprowadzić wybory do rad pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba fizyczna zatrudniona jest w firmie swojego ojca, który prowadzi działalność gospodarczą. Oboje mają ten sam adres zameldowania, ale prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe, każdy z nich ma rodzinę. Zamierzają oni jednak utworzyć spółkę jawną. Jak w tym momencie będzie ta osoba traktowana do celów ubezpieczeń społecznych? Czy osoba będąca obecnie pracownikiem u ojca, a w przyszłości będąca wspólnikiem będzie mogła skorzystać z możliwości opłacania tzw. preferencyjnych składek? Dla tej osoby będzie to pierwsza samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza, choć wspólnikiem będzie jego dotychczasowy pracodawca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi administracyjnemu, którego zakład pracy wysłał w delegację w sobotę (jest dla niego dniem wolnym od pracy), należy udzielić innego dnia wolnego? Podróż służbowa trwała łącznie 5 godzin, więc dieta mu się nie należy.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w mojej firmie ma ukończone 62 lata i posiada staż ubezpieczeniowy wynoszący 35 lat. Pracownik ten przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w ubiegłym tygodniu dostarczył mi orzeczenie lekarskie wydane przez orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy. Czy mam obowiązek go nadal zatrudniać na tym samym stanowisku? Nie ma jeszcze decyzji ZUS o przyznaniu renty. Pracownik chciałby jeszcze pracować lub skorzystać z emerytury dla mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat, ale o ile mi wiadomo, ta sprawa nie jest jeszcze uregulowana.
Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który miał ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności do 31 grudnia 2007 r. W listopadzie 2007 r. ponownie złożył wniosek i 14 stycznia 2008 r. został zakwalifikowany do lekkiego stopnia niepełnosprawności od 1 stycznia 2008 r. Nowe orzeczenie dostarczył do zakładu pracy 22 stycznia 2008 r. Wynagrodzenie za grudzień 2007 r. otrzymał w styczniu 2008 r. Z jakimi kodami powinien być wykazany w dokumentach ubezpieczeniowych za styczeń? Czy za okres od dnia dostarczenia nowego orzeczenia możemy się starać o refundację składek ZUS (zatrudniamy 23 osoby)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie składniki wynagrodzenia pracownika wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za urlop? Czy można do ww. podstawy nie ujmować premii uznaniowej, jeśli jest to zawarte w regulaminie pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jednorazowe nagrody i premie, które nie ulegają pomniejszaniu za czas choroby stanowią podstawę do naliczania składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszym zakładzie pracują skazani. Czy należy odprowadzać za nich do ZUS składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka z o.o. zajmuje się handlem, montażem, serwisem urządzeń do bezprzewodowego zasilania prądem. Spółka zatrudnia pracowników na umowy o pracę na stanowisku handlowca lub serwisanta. Handlowcy zajmują się sprzedażą towarów handlowych. Serwisanci zajmują się przeglądami miesięcznymi, kwartalnymi, rocznymi, które mogą trwać wiele lat, ponieważ sprzedawane towary mogą mieć kilkuletnie gwarancje. Wynagrodzenia pracowników są wysokie, wobec czego spółka z o.o. płaci wysokie podatki i składki na ZUS. Serwisanci wyszli z propozycją do Zarządu spółki, żeby dać im podwykonawstwo montażu, instalacji i przeglądów w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Oczywiście pracownicy w dalszym ciągu będą pracować w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę. Jak można rozwiązać tę sprawę, żeby uniknąć konsekwencji w zakresie podatkowym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mam problem, z którym sobie nie mogę poradzić. Sprawa dotyczy należnych wynagrodzeń za czerwiec i lipiec 2007 r., których pracodawca do końca 2007 r. nie wypłacił pracownikowi. Pracownik przez ten okres dochodził swoich praw na drodze sądowej. W styczniu 2008 r. komornik ściągnął należne kwoty i wypłacił je pracownikowi, pomniejszając je o podatek dochodowy. W tej sytuacji skorygowałam PIT-11 za 2007 r. o niewypłacone kwoty wynagrodzeń, dokonałam również korekty raportów RCA, wpisując w tych okresach zero. Wiem, że postąpiłam nieprawidłowo, wykazując w RCA kwoty, które nie były faktycznie wypłacone. Nie wiem, jak powinnam postąpić z tymi wynagrodzeniami wypłaconymi przez komornika, co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i inne? Komornik ogranicza się tylko do pobrania podatku i wystawienia deklaracji PIT-11. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip