Podróż służbowa w sobotę a dzień wolny od pracy

Autor: Tomasz Gawin

Dodano:


Pytanie: Czy pracownikowi administracyjnemu, którego zakład pracy wysłał w delegację w sobotę (jest dla niego dniem wolnym od pracy), należy udzielić innego dnia wolnego? Podróż służbowa trwała łącznie 5 godzin, więc dieta mu się nie należy.



Odpowiedź: Jeżeli pracownik w dniu wolnym od pracy w trakcie podróży służbowej nie tylko się przemieszczał, ale również po przybyciu do celu podróży służbowej wykonywał pracę albo sama podróż była pracą (kierowca), należy mu się inny dzień wolny.

Podróż służbowa, rozumiana jako przemieszczanie się np. na miejsce noclegu w hotelu, w dzień wolny od pracy wynikający z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, jako taka nie niesie ze sobą obowiązku udzielenia dnia wolnego. W takim przypadku istotne jest, czy pracownik podjął pracę.

Dla przykładu pracownik mógł wyruszyć w podróż służbową w niedzielę na miejsce pracy, ale pracę podjął dopiero w poniedziałek.

W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje prawo do innego dnia wolnego od pracy.

Jeżeli na podróż służbową składa się nie tylko przemieszczanie się, ale również praca, wówczas pracownikowi, który ze względu na konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz szczególne potrzeby pracodawcy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Podstawa prawna: art. 1513 Kodeksu pracy


Autor: Tomasz Gawin, specjalista z zakresu prawa pracy


Odpowiedź udzielona: 12 marca 2008 r.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel