Pytanie: Zakład pracy wypłaca pracownikom co miesiąc premię uznaniową, jest ona uzależniona od wydajności pracownika, dlatego co miesiąc jest wypłacana w innej wysokości. Jeżeli pracownik jest chory lub przebywa na urlopie wypoczynkowym, premia jest mniejsza. Czy tak przyznawaną premię należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego i wynagrodzenia urlopowego? Pracownicy wynagradzani są w stawce godzinowej. Jaki zapis powinien być zawarty w regulaminie zakładu, żeby takiej premii nie wliczać przy ustaleniu podstawy do chorobowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował u nas 3 lata, ma 3-miesięczne wypowiedzenie z winy pracodawcy - likwidacja stanowiska pracy. Czy powinien dostać odprawę pieniężną w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia? Czy odprawa jest zwolniona ze składek na ZUS, czy naliczam tylko podatek? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak prawidłowo sporządzić informację do umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, urlopie wypoczynkowym, wynagrodzeniu, porze nocnej itd. dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu? Pracownik ten pracuje po 2 godziny dziennie lub co drugi dzień po 4 godziny (w zależności od potrzeb). Nie pracuje w nocy. Wynagrodzenie pobiera ostatniego dnia każdego miesiąca. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy używanie przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i składkom na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam 3 osoby, które wysyłam w delegację do Niemiec. Jednak ZUS odmówił mi wydania druków E 101 dla moich pracowników, otrzymałem go tylko ja jako właściciel firmy. Jednak, aby zrealizować umowę z niemieckim inwestorem, muszą do pracy w Niemczech wyjechać także moi pracownicy. Jak rozwiązać ten problem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się w 1. roku pracy i kiedy można go udzielić? Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie od 2 lipca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r., staż pracy poniżej 10 lat. U poprzedniego pracodawcy pracownik pracował od 1 czerwca 2007 r. do 27 czerwca 2007 r. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 31 sierpnia 2007 r. Jaki wpisać wymiar wykorzystanego urlopu w świadectwie pracy? Czy trzeba mu wypłacić ekwiwalent za niepełny dzień? W jakiej kwocie należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdy wynagrodzenie w stałej stawce wynosi 936 zł. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 3 lata. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Po ukończeniu urlopu wychowawczego pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie. Czy należy jej się wynagrodzenie ze środków pracodawcy za czas choroby przez okres 33 dni? Jeśli tak, to jaką podstawę przyjąć do wynagrodzenia chorobowego? Ostatnie wynagrodzenie otrzymała 3 lata temu. Czy jestem zobowiązany do jej zatrudnienia na tym samym stanowisku, jeżeli jest pełna obsada i nie zamierzam zwiększać zatrudnienia ze względów finansowych? Nadmieniam, że wynagrodzenie, jakie otrzymywała, było najniższe krajowe. Obecnie jest ono większe od tego, które pracownica otrzymywała 3 lata temu. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi, który przepracował 2 dni robocze, a następnie poprosił o rozwiązanie umowy o pracę, należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Pracownik wynagradzany jest w stawce godzinowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dla zatrudnionego kierowcy wykonującego transport krajowy i międzynarodowy prowadzi się kartę miesięczną czasu pracy i roczną kartę ewidencji obecności w pracy? Kierowca w samochodzie posiada tachograf, gdzie jest ewidencjonowany czas pracy, postoju, wypoczynku. Czy jest obowiązek dokonywania wydruków z tachografu i jak często? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób ewidencjonować urlop pracownika, który zamiast wykorzystać 1 dzień (8 godzin) urlopu jednorazowo 4 razy wyszedł z pracy 2 godziny wcześniej. Czy należy wypisać 4 karty urlopowe (po 2 godziny), czy wypisać 1 zbiorczą kartę urlopową? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dopuszczalne jest ustalenie premii uznaniowej w wysokości do 95% płacy zasadniczej brutto? Czy istnieje górna granica dotycząca ustalania wysokości premii uznaniowej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja mama w tym roku skończyła 49 lat. Obecnie ma 34 lata pracy, od 19 lat jest sprzątaczką w szkole. Czy po zmianach ma szansę odejść na wcześniejszą emeryturę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą. Mój mąż pomaga mi przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ale tylko dorywczo. Jaki mam obowiązek w stosunku do ZUS? Czy mogę go zatrudnić np. na 1/2 etatu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik był nieobecny od 18 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r. (28 maja 2007 r. jest dniem zwolnienia z pracy). Jak należało oznaczyć w raporcie ZUS RSA okres od i okres do nieusprawiedliwionej nieobecności w następującym tygodniu, czy od 18 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r. (uwzględniając soboty i niedziele, jeżeli były to dni wolne od pracy, pracownika obowiązywał system czasu podstawowy, tj. praca od poniedziałku do piątku), czy może od 18 maja 2007 r. do 18 maja 2007 r. i od 21 maja 2007 r. do 25 maja 2007 r. i od 28 maja 2007 r. do 28 maja 2007 r.? Jedna z gazet opisywała jako właściwy drugi zapis, w którym nie uwzględnia się sobót i niedziel, jeżeli są one dniami wolnymi od pracy, natomiast jednostka ZUS w moim miejscu zamieszkania uznała, że jest to niewłaściwe. Proszę o Państwa opinię i podstawę prawną. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip