Zobacz na schemacie, jak powinno wyglądać obowiązkowe przekazanie – do urzędu skarbowego danych objętych zakresem cen transferowych.
Podatnik chce wystawiać dla klienta tzw. faktury sprzedaży zbiorcze dla dostaw, które miały miejsce w ciągu całego miesiąca. Na fakturze uwidocznione będą szczegółowe (różniące się od siebie) daty sprzedaży (dostawy) dla poszczególnych pozycji. Jakie dane należy ująć dla takiej faktury w ewidencji JPK_VAT (JPK_V7M) w pozycji „data sprzedaży” – czy należy rozbić w tej sytuacji każdą pozycję i ująć odrębnie w pliku w zależności od daty sprzedaży (jedna faktura będzie wykazana w kilku pozycjach pliku z innymi datami sprzedaży), czy też wykazać w jednej pozycji JPK i miejsce na datę sprzedaży pozostawić puste?
Do 25 listopada 2020 r. przedsiębiorcy będą wysyłać pierwsze deklaracje w nowych szablonach JPK VAT. Mimo wydanych w tym zakresie przez MF objaśnień już teraz pojawia się wiele wątpliwości dotyczących zastosowania nowych regulacji. Poniżej nasz ekspert omawia 7 najważniejszych, na które objaśnianie resortu nie odpowiadają.
Już niebawem zacznie funkcjonować zmieniona struktura JPK dla ksiąg rachunkowych. Będzie to nadal struktura wysyłana na żądanie organu skarbowego. Wprowadzone zmiany, zdaniem Ministerstwa Finansów, nie będą wymagały zmian w programach księgowych. Jednak warto zapoznać się z nimi już dziś.
Niedawno opublikowany został raport NIK podsumowujący wyniki kontroli realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego zadań związanych z centralizacją rozliczeń VAT. Raport opisuje związane z centralizacją wyzwania i problemy, z którymi samorządy mierzyły się w ostatnich latach, zarówno organizacyjne, jak i merytoryczne. Najwięcej trudności księgowi JST mają z określeniem statusu VAT jednostek samorządowych w kontekście czerwcowej interpretacji ogólnej ministra finansów. Dużo kłopotów jest związanych także z wdrożeniem nowego JPK_VAT z deklaracją.
Ministerstwo Finansów poinformowało na Portalu Podatkowym o udostępnieniu nowej wersji aplikacji e-mikrofirma do składania JPK_VAT z deklaracją. Dowiedz się więcej.
Oznaczenie TP w nowym pliku JPK_VAT powinno być stosowane do transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. W praktyce stosowanie oznaczeń TP sprawia sporo kłopotów.
Weryfikację danych o gospodarce odpadami za pomocą danych z Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) VAT zakłada projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach, opracowany przez Ministerstwo Klimatu. Ma to ułatwić walkę z szarą strefą w gospodarowaniu odpadami, a także zapewnić większe wpływy do budżetu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip