W nowym pliku JPK_VAT podatnicy muszą prawidłowo oznaczać sprzedaż symbolami, w tym kodami GTU. Oznaczenia GTU nie stosujemy do dokumentów oznaczanych symbolami „RO”, „WEW” oraz skutkujących pojawieniem się podatku należnego (np. WNT, import usług). Wielu podatników ma problem z klasyfikacją sprzedaży, a co za tym idzie identyfikacją kodu GTU. Co w przypadku usługi kompleksowej, do której zużywane są towary obejmujące poszczególne GTU?
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć,
Od 1 października 2020 r. transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności muszą być w ewidencji VAT oznaczane symbolem „MPP”, w nowym pliku JPK_VAT zaś przez wpisanie wartości „1” w polu MPP. Czy w sytuacji, gdy nafakturze zamieszczona jest adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”, mimo braku takiego obowiązku, należy ją oznaczyć jako MPP? Sprawdźmy.
Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów w sprawie faktur uproszczonych pojawiły się na stronie MF 20 października 2020 r. MF wyjaśniło w nich zasady uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP za faktury uproszczone oraz zasady ich ewidencjonowania w nowym pliku JPK od 1 października 2020 r. Zobacz, jakie ma to dla Ciebie praktyczne skutki.
Pytanie: Jaki kod GTU należy wpisywać w JPK_VAT do usług budowlanych?
Pytanie: Producent odzieży dokonuje sprzedaży do firmy w Niemczech w ramach WDT. Czy musi stosować symbol GTU? Jeśli tak, to jaki, oraz czy musi oznaczać procedurę symbolem SW?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip