Pytanie: Firma obciąża pracowników kosztami za rozmowy prywatne z telefonów służbowych. Czy w nowym pliku JPK_VAT trzeba zaznaczyć procedurę EE?
Wprowadzenie do systemu VAT nowego JPK_VAT sprawia księgowym znaczne trudności. I chociaż było sporo czasu, aby przygotować się do stosowania nowych regulacji, dopiero praktyczne stosowanie nowych rozwiązań uruchomiło lawinę wątpliwości. Jednym z takich trudnych obszarów jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w kontekście składania JPK_VAT z deklaracją.
Jakie oznaczenie stosować w nowym pliku JPK i ewidencji przy WNT oraz przy imporcie usług, gdzie dotychczas VAT podatnik naliczał i odliczał wewnętrznymi dokumentami? Czy musi być jakieś dodatkowe oznaczenie? Jeśli tak, to jakie?
Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy plik JPK_VAT. Jak podatnik powinien wykazać towary, dla których wskazane są kody GTU, a znajdują się w dokumencie zbiorczym? Jak ujmować faktury wystawione do paragonów, czy wartość transakcji ma znaczenie dla raportowania?
1 października 2020 r. weszły w życie przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji VAT oraz przesyłania tej ewidencji oraz deklaracji VAT w ramach nowego pliku JPK_VAT. Zasady obowiązujące w tym zakresie różnią się znacznie od tych, które były stosowane jeszcze do niedawna. Niestety o pomyłkę bardzo łatwo. Jakie mogą pojawić się błędy, zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania nowego pliku i jak ich unikać?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip