Resort finansów udostępnił formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.
Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Rozporządzenie to przewiduje wprowadzenie obowiązku wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń dotyczących niektórych towarów i usług oraz obowiązku wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń dotyczących niektórych transakcji.
Minister Finansów wyjaśnił wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców dotyczącym podania numeru NIP w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury. Objaśnienia dotyczą też wykazywania w nowym JPK_VAT wysokości podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego wynikających z paragonów fiskalnych uznanych za faktury uproszczone.
Nowe pliki JPK wymagają podania szeregu danych, które są kluczowe dla prawidłowego wypełniania części ewidencyjnej. Część z nich może znać tylko klient, dlatego niezwykle istotne zarówno przy nawiązywaniu nowej umowy, jak i we współpracy z dotychczasowym klientem jest wskazanie konieczności podawania przez niego i sprawdzania przez niego prawidłowości wymaganych danych.
Resort finansów poinformował na swojej stronie internetowej o nowej broszurze dla ksiąg rachunkowych JPK_KR (1). Znajdują się w niej zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK dla ksiąg rachunkowych. Broszura będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
Ministerstwo Finansów poinformowało o technicznych aspektach zmian w zakresie przesyłania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Od 1 października 2020 r. transakcje objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności muszą być w ewidencji VAT oznaczane symbolem „MPP”, zaś w nowym pliku JPK_VAT przez wpisanie wartości „1” w polu MPP. Czy w sytuacji, gdy na fakturze zamieszczona jest adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”, mimo braku takiego obowiązku, należy ją oznaczyć jako MPP? Sprawdźmy.
Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT będą musieli składać jeden plik JPK_VAT z deklaracją. W związku z tym Ministerstwo Finansów opublikował informację, jak prawidłowo wywiązywać się z tego obowiązku. Zapoznaj się z jej treścią.
Od 1 października br. obowiązują zmiany w JPK_VAT. Nie ma już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż przez JPK_VAT. Obowiązują dwa warianty JPK_VAT: JPK_V7M − dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie, i JPK_V7K − dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie. Co musisz wiedzieć o nowym JPK_VAT?
Resort finansów zapowiedział udostępnienie nowej wersji aplikacji e-mikrofirma. Według informacji MF aplikacja umożliwi obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip