Dane o odpadach urzędnicy od środowiska pozyskają z systemu JPK VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 listopada 2020
Dane o odpadach urzędnicy od środowiska pozyskają z systemu JPK VAT

Weryfikację danych o gospodarce odpadami za pomocą danych z Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) VAT zakłada projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach, opracowany przez Ministerstwo Klimatu. Ma to ułatwić walkę z szarą strefą w gospodarowaniu odpadami, a także zapewnić większe wpływy do budżetu.

Rządzący chcą, aby w związku z wprowadzeniem obowiązku korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), dane w tym zakresie były weryfikowane na podstawie informacji będących w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), pochodzących z faktur i rachunków dokumentujących wykonanie usług  odbioru czy przyjęcia odpadów. Weryfikacja rzetelności dokumentów wprowadzonych do systemu BDO odbywałaby się dzięki jego zintegrowaniu z  danymi posiadanymi przez KAS, pozyskiwanych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK_VAT).

W BDO byłyby gromadzone informacje o takich fakturach i rachunkach (m.in. numer, data wystawienia, NIP nabywcy, wartość sprzedaży netto na fakturze, kwota należności ogółem, kod odpadu i jego masa), natomiast KAS miałaby prawo wglądu do danych figurujących w tym systemie. Dawałoby to jej możliwość sprawdzania zgodności ze stanem rzeczywistym prowadzonej przez posiadaczy odpadów ewidencji odpadów w BDO, a tym samym zapewnienia również możliwość kontroli faktur, o których mowa.

Wprowadzenie owych regulacji ma się odbyć poprzez zmianę treści odpowiednich przepisów  ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, a także przez dodanie do niej nowego art. 72a. Na jego podstawie wystawcy przedmiotowych faktur (rachunków) będą obowiązani wprowadzać  powyższe dane do systemu BDO w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystawiono fakturę lub rachunek, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Podmiotami zobowiązanymi do wprowadzania do BDO danych z faktur VAT i rachunków będą tylko ich wystawcy.

 

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak wynika z uzasadnienia projektu nowelizacji, wprowadzenie zmian ma na celu zapobieganie nieprawidłowościom powstającym w zakresie przekazywania odpadów. Bieżący dostęp w BDO do danych dotyczących przekazywanych odpadów i informacji skarbowych pozwoli bowiem na lepszy nadzór nad strumieniem tych odpadów oraz na sprawne reagowanie w przypadkach stwierdzenia podejrzenia naruszeń. Nastąpi usprawnienie  pracy organów administracji publicznej, a w szczególności organów właściwych do spraw środowiska, które powinny odgrywać kluczową rolę w systemie ochrony środowiska, takich jak inspekcja ochrony środowiska, Krajowa Administracja Skarbowa, organy ścigania i inne służby.

Autorzy projektu liczą również na to, że proponowana zmiana przyniesie zwiększenie wpływów do budżetu państwa w postaci wpływów z podatków VAT, CIT oraz opłat środowiskowych z eliminowanej „szarej strefy” w obszarze gospodarki odpadami. Według wstępnych szacunków, uszczelnienie w ten sposób systemu gospodarowania odpadami miałoby przynieść  sektorowi finansów publicznych dodatkowe 20 mld zł w ciągu 10 lat.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy omawiane regulacje wejdą w życie. Projekt przewiduje, że nowelizacja zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r. Z kręgów rządowych docierają jednak informacje, że termin ten będzie aktualny jedyne w odniesieniu do niektórych jej zapisów. Przy czym regulacje tej ustawy dotyczące integracji jednolitych plików kontrolnych VAT (od 1 października 2020 r. w postaci JPK_V7M i JPK_V7K) z BDO – prawdopodobnie zostaną wprowadzone z opóźnieniem.

Źródło:

  • projekt (z 2 września 2020 r.) ustawy o zmianie ustawy o odpadach.
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz