Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na samodzielnym stanowisku, wykonującym zawód regulowany, jeżeli dostrzeże nieprawidłowości w jego pracy, przy czym nie musi w uzasadnieniu wypowiedzenia wskazywać dokładnie wszystkich faktów i zdarzeń, które spowodowały wypowiedzenie.
Czego dotyczyła sprawa?
Zatrudniony w szpitalu radca pracy został zwolniony z pracy za wypowiedzeniem. Ponieważ był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wypowiedzenie zostało opatrzone uzasadnieniem.
Szpital wskazał, że przyczyną wypowiedzenia było „nienależyte wykonywanie obowiązków radcy prawnego” wskazując szczegółowo, iż chodziło tu m.in. o niewykonywanie poleceń kierownika sekcji radców prawnych (komórki zatrudniającej zwalnianego prawnika), opieszałość w prowadzeniu spraw i sporządzaniu opinii, bałagan w dokumentacji służbowej itp.
Szpital powiadomił także właściwą okręgową izbę radców prawnych, uprzedzając o wypowiedzeniu.
Okręgowa izba radców prawnych przeprowadziła wizytację i nie stwierdziła nieprawidłowości zasługujących na zwolnienie pracownika, ale mimo to szpital zdecydował o zakończeniu stosunku pracy.
Przeczytaj także:
Pracodawca, który chce zwolnić pracownika zajmującego równolegle dwa stanowiska pracy, powinien brać pod uwagę kryteria doboru do zwolnienia w stosunku do każdego z zajmowanych stanowisk odrębnie.
Konsultacja związkowa jest obowiązkowa także przy wypowiedzeniu umowy o pracę prezesa zarządu spółdzielni mieszkaniowej, który przystąpił do związku zawodowego. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych orzeczeń.
Pracownikom, którzy odchodzą z firm trudno jest znaleźć nową pracę jednocześnie wywiązując się ze wszystkich obowiązków służbowych. Tymczasem w okresie wypowiedzenia przysługuje im prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. W jakich sytuacjach pracodawca musi ich udzielić? Kiedy jest zwolniony z tego obowiązku?
Jest wiele narzędzi, które firmy mogą stosować, aby utrzymywać zdrowe i etyczne środowisko pracy i w ten sposób ograniczyć znacznie możliwość występowania nadużyć. Zobacz jak skutecznie zapobiegać w firmie oszustwom i nadużyciom!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip