Jeżeli pracodawca posiada informację, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, lub że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy. Pobierz gotowy wzór odwołania pracownika z urlopu wychowawczego.
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, którego okres powinien być wykorzystany na opiekę nad dzieckiem. Aby z niego skorzystać należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek. Wniosek w sprawie urlopu wychowawczego powinien być złożony na piśmie. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy? Tutaj znajdziesz gotowy wzór.
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest obowiązana poinformować płatnika składek o ustaleniu prawa do emerytury lub renty albo o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na urlopie wychowawczym. Poniżej znajdziesz wzór oświadczenia dla celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych.
1 października 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, dotycząca urlopów wychowawczych oraz urlopów wypoczynkowych. Dziś także zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.
Przedsiębiorca, który zrezygnuje z prowadzenia działalności w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, będzie podlegał z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składki za ten okres opłaci budżet państwa.
17 czerwca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca urlopy rodzicielskie. Oprócz tego wydłużony zostanie dodatkowy urlop macierzyński oraz termin na wykorzystanie urlopu wychowawczego.
42. posiedzenie Sejmu, które odbyło się 28 maja 2013 r., zakończyło się jednomyślnym uchwaleniem nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej urlopy rodzicielskie.
W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wydłuża on płatne urlopy macierzyńskie, dodatkowe urlopy macierzyńskie i urlopy rodzicielskie. Zmiany obejmą rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.
Resort pracy przygotował projekt zmian w Kodeksie pracy, który zwiększy od 1 stycznia 2013 r. uprawnienia rodziców w zakresie urlopów rodzicielskich i wychowawczych. Zmiany przewidują również łatwiejsze dzielenie się urlopami przez rodziców.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip