Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 19 lipca 2013
Pytanie:  Pracownica od 18 czerwca 2013r. przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie za miesiąc poprzedni do 10 dnia miesiąca następnego. DRA za miesiąc czerwiec (miesiąc wypłaty- wynagrodzenie należne za maj) opłacane jest do 15 lipca 2013r. Czy zatem już w deklaracji przyjmującej identyfikator wypłaty w czerwcu za maj czyli DRA 01 06 2013 powinien wykazać pracownika i obliczyć mu podstawę do składek emerytalno - rentowych? Jak obliczyć podstawę gdy pracownik do 1 kwietnia włącznie przebywał na urlopie macierzyńskim, następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy? Na zwolnienie przed porodem pracownik poszedł od dnia 03.07.2012r. Czy do obliczenia podstawy powinno zatem wziąć się pod uwagę wynagrodzenia za kwiecień i maj w 2013r. oraz wynagrodzenie za czerwiec wypłacone w lipcu 2012r.? Ile wynosić będzie podstawa jeśli wynagrodzenie za kwiecień i maj brutto wynosiło 1 976,00 zł., a za czerwiec wypłacone w lipcu 2012 r. - 2 158,00 zł.?

Pozostało jeszcze 83 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel