świadczenia socjalne

Sąd Najwyższy o prawie emerytów do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy

Sąd Najwyższy o prawie emerytów do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, nadal jest emerytem – byłym pracownikiem w rozumieniu przepisów ustawy o ZFŚS. Emeryt ma zatem prawo do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy także wtedy gdy zatrudnił się w innym zakładzie. Tak wynika z uchwały Sadu Najwyższego 21 lutego 2024 r.  (sygn. akt III PZP 3/23).

SN wskazał, że art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS wskazuje, kogo należy uznać za osobę uprawnioną do  świadczeń z funduszu socjalnego. Do tych osób zalicza się przede wszystkim pracowników i członków ich rodzin, emerytów i rencistów – byłych pracowników, a także członków rodzin tych emerytów i rencistów.

Poza tymi wskazaniami ustawa nie przewiduje żadnych dodatkowych przesłanek, które wskazywałyby na możliwość różnicowania statusu tych osób. Nie ma też warunków negatywnych, które uniemożliwiałyby pracownikowi, emerytowi albo renciście korzystanie ze świadczeń socjalnych. Ograniczenia te nie mogą w szczególności wynika z  postanowień regulaminów, gdyż rozstrzygający jest przepis ustawy. Żaden regulamin ZFŚS nie może wprowadzać treści, które byłyby w jakiejkolwiek kolizji lub sprzeczności z przepisem ustawowym.