Ochrona przedemerytalna zawarta w art. 39 Kodeksie pracy (dalej: kp) stanowi zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Sprawdź w tekście, czy przewidziany przez art. 39 kp 4-letni okres ochronny dotyczy wyłącznie osób uzyskujących prawo do emerytury, czy również osób, które uzyskują prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Czy osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do zwolnienia, a w konsekwencji, czy kryterium doboru ze względu na wiek pracownika może być uznane za przejaw dyskryminacji oraz czy nabycie prawa do emerytury uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jaki wyrok w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku poważnego i długotrwałego konfliktu między pracodawcą a pracownikiem, który działa negatywnie na pozostałych pracowników, a także na wizerunek zakładu pracy, wątpliwa jest celowość orzekania o przywróceniu tego pracownika do pracy. Czy pracodawca powinien przywrócić do pracy konfliktowego pracownika dowiesz się z tekstu.
Pytanie: Zatrudniamy 18 osób. Jeden z pracowników złożył prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z powodu przejścia na emeryturę. Pracodawca wyraził zgodę. Czy mamy obowiązek wypłacić mu odprawę emerytalną i ewentualnie, w jakiej wysokości, przy założeniu, że gdy pracownik otrzyma decyzję o przyznaniu emerytury, zostanie u nas ponownie zatrudniony? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip