Jaką datę wpisać na świadectwie pracy, jako datę rozwiązania stosunku pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 24 lutego 2009
Pytanie:  Pracownica zatrudniona jest na czas nieokreślony, od 6 grudnia 2007 r. Do 5 lipca 2008 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim - ciąża. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego na wniosek pracownicy został jej udzielony urlop wypoczynkowy do 6 lutego 2009 r. (do piątku). Dnia 9 lutego 2009 r. pracownica przyniosła podanie o rozwiązanie z nią umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia, tj. z dniem 9 lutego 2009 r. (9 lutego 2009 r. nie świadczyła już pracy). Jaka data ma być wpisana w świadectwie pracy jako data rozwiązania umowy o pracę?
Odpowiedź: 

Nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co pracownica wpisała w podaniu o rozwiązanie umowy o pracę. Takie podanie należy potraktować jako propozycję rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

W przypadku porozumienia stron to pracodawca i pracownik ustalają datę ustania zatrudnienia.

Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego: „Na mocy porozumienia stron zgodną wolą stron objęty jest nie tylko sposób rozwiązania umowy, lecz strony uzgadniają także inne okoliczności wiążące się z ustaniem stosunku pracy, przede wszystkim termin jego ustania i to w sposób odmienny od unormowanego w Kodeksie pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 27 listopada 1975 r., sygn. akt I PRN 35/75, OSNCP z 1976 r., z. 6, poz. 149)”. Z kolei wyroku z 4 listopada 2004 r. I PK 653/03 OSNP 2005/14/204) Sąd Najwyższy stwierdził, że: „nie ma przeszkód prawnych do rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron z ustaleniem daty ustania stosunku pracy, nawet znacznie późniejszej niż data zawarcia porozumienia”.

Zatem, datą rozwiązania stosunku pracy będzie data, jaką pracownica wskazała w porozumieniu. Z treści pytania wynika, że pracownica wskazała datę 9 lutego br. Jeśli faktycznie ta data została wskazana jako data rozwiązania umowy o pracę, należy ją wpisać w świadectwie pracy.

W ocenie Sądu Najwyższego: „nieokreślenie w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia” (wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2001 r., sygn. akt I PKN 844/00, OSNAP- wkł. z 2001 r., nr 14, poz. 8).

Tekst opublikowany: 

24 lutego 2009 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz