Pytanie: Firma zatrudnia jedną osobę (55 lat) na umowę o pracę i dwie osoby na umowę zlecenia. Czy mamy obowiązek przystąpienia do PPK, jeśli nikt z pracowników nie chce?
W zakresie III etapu wdrażania PPK podmioty, które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osób, mają obowiązek podpisania z wybraną instytucją finansową najpóźniej do 10 listopada 2020 r. umowy o prowadzenie PPK.
PYTANIE : Spółka z o.o. umowę o zarządzanie dotyczącą Pracowniczych Planów Kapitałowych zawarła we wrześniu 2020 r. Obowiązek wprowadzenia to 1 lipca 2020 r. Część pracowników deklaracje o rezygnacji z przystąpienia do PPK złożyła pod koniec czerwca 2020 r. Czy jeśli nie chcą przystąpić do programu, to muszą na nowo składać deklaracje o rezygnacji z datą podpisania przez spółkę umowy o zarządzanie PPK?
Termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez pracodawców z tzw. II i III fazy wdrożenia PPK upłynął 27 października br. Opóźnienie z zawarciem umowy o zarządzanie nie pozbawia tych podmiotów uprawnienia do wyboru instytucji finansowej.
Dla firm zatrudniających co najmniej 20 osób – według stanu na 31 grudnia 2019 r. − obowiązują następujące terminy zawarcia umów: umowa o zarządzanie PPK − najpóźniej do 27 października 2020 r.; umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 listopada 2020 r.
Przystępowanie do PPK zostało rozłożone w czasie i kolejne podmioty zakładają PPK w wyznaczonych terminach, od największych do najmniejszych pod względem liczebności załogi. W zakresie III etapu wdrażania podmioty, które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osób, mają obowiązek podpisania z wybraną instytucją finansową dwóch umów: o zarządzanie PPK – w terminie najpóźniej do 27 października 2020 r. oraz o prowadzenie PPK – najpóźniej do 10 listopada 2020 r.
Przystępowanie do PPK zostało rozłożone w czasie, w IV etapie do pracowniczych planów kapitałowych przystępują podmioty z najmniejszą liczbą zatrudnionych. Zdarza się, że wszyscy pracownicy złożą rezygnację z przystąpienia do PPK. Co w takiej sytuacji?
1 lipca 2020 r. jest ważną datą nie tylko dla pracodawców zatrudniających 20-49 osób według stanu na koniec ubiegłego roku, którzy od tego dnia zostaną objęci przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale również dla tych podmiotów zatrudniających, które do tej pory korzystały ze zwolnienia od obowiązku tworzenia PPK.
Proces wprowadzania PPK przez zobligowane do tego podmioty został przesunięty w ramach łagodzenia skutków pandemi koronawirusa w firmach.
Wśród nowych obowiązków nałożonych na pracodawców w ostatnim czasie są również te związane z wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Proces wprowadzania PPK przez zobligowane do tego podmioty został jednak zakłócony przez pandemię koronawirusa. Aby wesprzeć przedsiębiorców, rząd przygotował tzw. Tarczę Antykryzysową, która m.in. przesuwa terminy realizacji wspomnianego programu.
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to nowa forma długoterminowego i dobrowolnego systemu oszczędzania na przyszłą emeryturę. Od początku 2020 roku kolejne podmioty miały obowiązek wdrożenia PPK. W związku z wprowadzeniem tej instytucji znowelizowane zostały także m.in. przepisy ustaw o PIT, CIT i VAT.
Już pod koniec listopada największe firmy będą naliczały i potrącały pierwsze wpłaty na PPK u uczestników programu. Osoby, które nie złożyły deklaracji o rezygnacji z oszczędzania otrzymają niższe wynagrodzenia, bo pomniejszone o wpłatę w części przez siebie finansowanej. Natomiast jeszcze mniej zobaczą na koncie w grudniu, gdyż pracodawca odliczy nie tylko kolejną wpłatę, ale także wyższą zaliczkę PIT od wpłaty pokrywanej przez pracodawcę, uiszczonej w grudniu na rzecz wybranej instytucji finansowej. Wiąże się to z momentem uzyskania przez pracownika opodatkowanego przychodu w postaci tej wpłaty. Sprawdź jak prawidłowo potrącić wpłatę na PPK, jak to ująć w liście płac.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip