Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Luty to czas, w którym płatnicy muszą przekazać pracownikom PIT-11 za poprzedni rok. Czy jednak muszą mieć potwierdzenie odbioru PIT-11 przez pracownika? Odpowiedź na to pytanie może mieć istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście obowiązków płatników i jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w tym zakresie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
W jaki sposób pracodawca może wydrukować deklaracje PIT-11 – sprawdź 2 możliwości
Ogłoszono nowy tekst ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2025 r., poz. 237 i wszedł w życie 26 lutego 2025 roku.
Płatnicy podatku dochodowego, tacy jak pracodawcy i zleceniodawcy, są zobowiązani do pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek PIT. Czy wiesz, że jako płatnik podatku możesz być zobowiązany do zwrotu wynagrodzenia w przypadku nadpłaty? Jeśli chcesz uniknąć błędów i dowiedzieć się, kiedy masz obowiązek zwrotu, sprawdź kluczowe zasady, które pomogą Ci działać zgodnie z przepisami i uniknąć niepotrzebnych korekt. Sprawdź, kiedy zwrot wynagrodzenia płatnika jest konieczny i jakie obowiązki ciążą na płatniku podatku.
Obowiązki płatnika w zakresie PIT
Zasadą jest, że w związku z zatrudnianiem pracowników zakłady pracy z tytułu wypłacanego wynagrodzenia występują jednocześnie w roli płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek ZUS. Podmioty, które nawiązują współpracę z osobami fizycznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło również są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.
Funkcja płatnika nie ogranicza się jedynie do wykonywania funkcji pośrednika pomiędzy podatnikiem (pracownikiem, zleceniobiorcą), a organem podatkowym. Zgodnie z Ordynacją podatkową płatnik ma obowiązek na podstawie przepisów prawa podatkowego obliczyć i pobrać od podatnika podatek i wpłacić go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Na płatniku ciąży więc główny obowiązek prawidłowej identyfikacji wypłacanego świadczenia i zakwalifikowania go do określonego źródła przychodów, a także do prawidłowego wykonania obowiązków związanych z odprowadzeniem podatku (zaliczki na podatek) do organu podatkowego. W rozumieniu art. 38 ust. 1 oraz 41 ust.1 ustawy o PIT, płatnicy będący zakładami pracy, zleceniodawcami przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.
7 stycznia 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie płatnikom składek informacji o rozliczeniach na koncie płatnika składek za 2024 rok. Informację tę otrzyma ponad 3,3 mln płatników składek na swoje profile na PUE/eZUS. Sposób postępowania płatnika będzie zależał od tego, czy na jego koncie figuruje nadpłata, czy niedopłata składek.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Nowa PKD 2025 a składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 roku
W 2025 roku wyższy limit odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na podatku liniowym
15 listopada br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział podmianę kreatora wniosku RWS na PUE/eZUS w zakresie liczby dostępnych pozycji otrzymanej pomocy de minimis. W bloku dotyczącym oświadczenia postanowiono rozszerzyć liczbę pozycji z 20 do 50. Dowiedz się więcej na ten temat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
RWS – wniosek o wakacje składkowe krok po kroku
Od 1 listopada można składać wnioski do ZUS o wakacje składkowe
Refundacja składek ZUS a „wakacje składkowe” – ważna informacja PFRON
Na kim spoczywa obowiązek przekazania do PFRON sprawozdania finansowego za 2023 rok
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 września 2024 r. zmieniają się cztery dokumenty ZUS RPA i ZUS RIA oraz ZUS IM (Informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej) i ZUS IR (Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej). Zobacz, co to oznacza dla płatników składek.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Będą zmiany we wzorach raportów przekazywanych do ZUS
Uwaga na zmiany w refundacji składek ZUS od 1 lipca 2024 r.
Wakacje składkowe z podpisem Prezydenta – praktyczne skutki zmian
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał o zmianie wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. Dowiedz się więcej na ten temat.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zapowiedź zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od stycznia 2025 roku
Od 1 kwietnia 2024 r. nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe
Kontrola ZUS i błędnie naliczona składka wypadkowa – sprawdź księgowania
Informację IFT-1/IFT-1R sporządza płatnik w sytuacji, gdy podatnik, od którego następuje pobór podatku, jest nierezydentem niemającym miejsca zamieszkania w Polsce. Poznaj wskazówki, jak prawidłowo przygotować IFT-1/ IFT-1R.
Ze szkolenia online, które dla Czytelników Portalu FK prowadzi Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Warszawie, dowiesz się m.in.:
Czym różni się IFT-1 od IFT-1R;
Komu wystawia się IFT-1/IFT-1R;
Do jakiego urzędu złożyć IFT-1/IFT-1R;
Czym jest certyfikat rezydencji;
Jakie usługi trzeba wykazać IFT-1/IFT-1R;
O czym powinien pamiętać płatnik sporządzający IFT-1/IFT-1R.
Pobierz:
Polecamy:
Podatek u źródła przy odsprzedaży licencji
PIT-11 to informacja o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tym roku obowiązuje PIT-11 w wersji 29. Jak wypełnić PIT-11 za 2023 roku?
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia video, w którym Monika M. Brzostowska wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Pobierz:
Do końca stycznia płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani są złożyć deklarację roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jakie dane podasz w PIT-4AR i jaka obecnie obowiązuje wersja formularza?
Sprawdź w tekście.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Którą wersję formularza PIT-8AR wybrać.
Pobierz:
PIT-8AR(13)
Sprawdź też:
Sprawdź, czy emeryt musi składać PIT-2
Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.