Płatnicy techniczni dłużej ze zwolnieniem od obowiązków w zakresie WHT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 grudnia 2023
Płatnicy techniczni dłużej ze zwolnieniem od obowiązków w zakresie WHT

Płatnicy techniczni dłużej będą zwolnieni z obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Tak wynika z projektów przepisów wykonawczych do ustaw o podatku dochodowym, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. 

Resort finansów przygotował przepisy, których celem jest przedłużenie czasowego wyłączenia obowiązku stosowania tzw. mechanizmu pay & refund w stosunku do tzw. płatników technicznych. Przypomnijmy, że obowiązek stosowania wspomnianego mechanizmu wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o PIT. Przepis ten został do niej dodany z dniem 1 stycznia 2019 r.  Na jego podstawie płatnik musi potrącić podatek u źródła (WHT) według ustawowej stawki (19% albo 20%), w przypadku gdy suma należności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend lub przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego przekroczyła w ciągu roku 2.000.000 zł. Przy czym płatnik nie uwzględnia w takiej sytuacji ewentualnych preferencji (polegających na niepobraniu podatku, względnie zastosowaniu zwolnienia albo niższej stawki), wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z obowiązku stosowania omawianego mechanizmu zostali jednak czasowo zwolnieni tzw. płatnicy techniczni. Chodzi o podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych (lub rachunki zbiorcze) będące pośrednikami między emitentami wypłacającymi należności z tych papierów, a otrzymującymi je podatnikami. Przychylając się do wysuwanych przez takie podmioty argumentów, że  nie będą one mogły wiązać się z powyższych obowiązków, Minister Finansów na podstawie rozporządzeń w tej sprawie już dwukrotnie zwalniał je z poboru ryczałtu, o którym była mowa wcześniej. Pierwszy raz – do 31grudnia 2022 r. (ze skutkiem od 1 lipca 2022 r.), zaś kolejnym razem – do 31 grudnia 2023 r. W tym czasie według zapowiedzi resortu finansów miały być przygotowane zmiany ustawowe określające pobór podatku, który byłby adekwatny do rzeczywistej wiedzy uczestników tego procesu i ich zdolności do ustalenia przesłanek powiązania i sumy należności.

W związku z tym, że rozwiązania na poziomie ustawowym nie zostały dotychczas przygotowane, Ministerstwo Finansów uznało za celowe przedłużenie obowiązywania tego wyłączenia do końca 2024 roku.

Zmiana polega na odpowiedniej modyfikacji zapisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2834). Jak wyjaśnili autorzy nowelizacji, dalsze stosowanie omawianego wyłączenia ma związek z trudnościami wskazanych w nim płatników w ustaleniu tego, czy występują powiązania między podmiotami i czy otrzymane przez podatnika należności przekroczyły próg 2.000.000 zł, co stanowi warunek stosowania mechanizmu pay & refund  Zarazem – na co zwrócili uwagę projektodawcy – zawieszeniu ulegną także obowiązki informacyjne płatników technicznych, polegające odpowiednio na przekazaniu informacji o występowaniu tych powiązań i przekroczeniu ww. limitu oraz ustaleniu tych okoliczności (art. 41 ust. 12d ustawy o PIT). Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r. 

Analogiczne rozwiązania zostały przewidziane w odniesieniu do płatników zobowiązanych do działania w tym zakresie na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 26 ust. 2c ustawy o CIT). W tym celu MF przygotowało projekt odrębnego rozporządzenia w tej sprawie.

Źródło:

  • projekt (z 29 listopada 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz