Zmiana przepisów w zakresie przesyłania oświadczeń przez płatników podatku u źródła

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 czerwca 2023
Zmiana przepisów w zakresie przesyłania oświadczeń przez płatników podatku u źródła

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, w których określiło sposób przesyłania elektronicznie oświadczeń przez płatników CIT i PIT w zakresie zryczałtowanego tzw. podatku u źródła (WHT). Wejdą one w życie w pierwszej połowie czerwca br.

Rozporządzenia MF określają sposób przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej oświadczenia płatnika o posiadaniu dokumentów wymaganych przez przepisy prawa podatkowego dla zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz nieposiadaniu wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku, zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Złożenie takiego oświadczenia jest jednym z warunków uniknięcia przez podatnika zastosowania mechanizmu „pay & refund”.

Jak tłumaczą autorzy nowych regulacji, z dniem 1 stycznia 2023 r. został uchylony obowiązek składania przez emitenta do organu podatkowego oświadczenia, że dochował on należytej staranności w poinformowaniu podmiotów z nim powiązanych o warunkach zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 130c ustawy o PIT (art. 17 ust. 1 pkt  50c ustawy o CIT). Chodzi tutaj o zwolnienie od podatku dochodów podatnika będącego nierezydentem, z odsetek lub dyskonta od obligacji skarbowych. Wspomniany wcześniej obowiązek określały funkcjonujące  do  końca 2022 roku przepisy art. 41 ust. 25-26 ustawy o PIT (art. 26 ust. 1ab-1ac ustawy o CIT).

Dlatego konieczne stało się wydanie nowych rozporządzeń w sprawie sposobu przesyłania oświadczenia przez płatnika, które nie będą zawierały już przepisów określających sposób przesyłania oświadczenia emitenta obligacji. Było to niezbędne również dlatego, że na podstawie zapisów ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2180), określanej mianem Polskiego Ładu 3.0. – dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenia MF z 29 grudnia 2021 r. zachowały moc do dnia wejścia w życie nowych rozporządzeń, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2023 r.

Oświadczenia płatników PIT i CIT, o których mowa, tak jak do tej pory trzeba będzie podpisywać kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesyłać (przy wykorzystaniu oprogramowania interfejsowego) za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Nowe rozporządzenia zaczną obowiązywać od 10 czerwca 2023 r. (tj. po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz