Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Płatnicy techniczni nadal będą mogli korzystać z wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w podatku u źródła. Stosowny projekt zmian w przepisach, które mają umożliwić kontynuowanie stosowania względem takich podmiotów wspomnianej preferencji, zostały przygotowane w Ministerstwie Finansów. Sprawdź, do kiedy po zmianach ma przysługiwać to wyłączenie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Dyrektywa FASTER: Podatnicy szybciej otrzymają zwrot podatku u źródła
Zakup licencji dotyczącej wtyczki internetowej a obowiązek poboru podatku u źródła
Płatnicy techniczni dłużej ze zwolnieniem od obowiązków w zakresie WHT
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia nowelizującego przepisy dotyczące tzw. płatników technicznych. Zmiany dotyczą rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2834 ze zm.).
Zmieniane przepisy odnoszą się do tzw. płatników technicznych, czyli podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych (lub rachunki zbiorcze), będących pośrednikami między emitentami wypłacającymi należności z tych papierów, a otrzymującymi je podatnikami. W praktyce chodzi o domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską. Na ich podstawie podmioty te zostały czasowo wyłączone z obowiązku stosowania tzw. mechanizmu pay & refund (MPR) w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Przypomnijmy, że wspomniany obowiązek wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o PIT. Na podstawie tego przepisu – dodanego do wskazanej ustawy 1 stycznia 2019 r. – płatnik musi potrącić podatek u źródła (WHT) według ustawowej stawki (19% albo 20%), w przypadku gdy suma należności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend lub przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego przekroczyła w ciągu roku 2.000.000 zł. Przy czym płatnik nie uwzględnia w takiej sytuacji ewentualnych preferencji (polegających na niepobraniu podatku, względnie zastosowaniu zwolnienia albo niższej stawki), wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Ministerstwo Finansów uznało jednak, że zasadne jest dalsze przedłużenie czasowego wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund (MPR) w stosunku do płatników technicznych, o których była mowa wcześniej. Jak bowiem wskazano w uzasadnieniu omawianego projektu, powodem tego wyłączenia była zgłaszana przez środowisko płatników technicznych i emitentów całkowita lub częściowa niemożliwość wykonywania przez nich obowiązków MPR i wynikające stąd problemy w poborze podatku u źródła. Nasiliły się one po wejściu w życie zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku. Dlatego dodatkowym celem dodanego wyłączenia było wykorzystanie okresu „zawieszenia” do przygotowania zmian ustawowych określających pobór podatku, który byłby adekwatny do rzeczywistej wiedzy uczestników tego procesu i ich zdolności do ustalenia przesłanek powiązania i sumy należności. W związku z tym, że rozwiązania na poziomie ustawowym nie zostały do tej pory przygotowane (m.in. ze względu na pochodzącą jeszcze z 2021 roku inicjatywę Komisji Europejskiej i rozpoczęty w 2022 roku proces legislacyjny dzisiejszego projektu dyrektywy FASTER, która ma mieć wpływ na płatników technicznych w Polsce), według MF celowe jest kolejne przedłużenie obowiązywania tego wyłączenia – tym razem do końca 2025 roku.
Co istotne, tego rodzaju zmiany w odniesieniu do płatników technicznych zostaną wprowadzone także na gruncie przepisów o CIT. Resort finansów przygotował bowiem również projekt analogicznego rozporządzenia, zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. W przypadku płatników technicznych zobligowanych do stosowania przepisów w zakresie tego podatku, mechanizm pay & refund (MPR) został przewidziany art. 26 ust. 2c ustawy o CIT. Również ich będzie dotyczyć przedłużenie wspomnianego wyłączeniu do końca 2025 roku.
Obydwa rozporządzenia zmieniające mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.