Preferencje dla płatników technicznych będą kontynuowane

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 listopada 2024
Preferencje dla płatników technicznych będą kontynuowane

Płatnicy techniczni nadal będą mogli korzystać z wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund w podatku u źródła.  Stosowny projekt zmian w przepisach, które mają umożliwić kontynuowanie stosowania względem takich podmiotów wspomnianej preferencji, zostały przygotowane w Ministerstwie Finansów. Sprawdź, do kiedy po zmianach ma przysługiwać to wyłączenie.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Kim są tzw. płatnicy techniczni na gruncie przepisów o podatku dochodowym
  • Na czym polegają preferencje dotyczące takich podmiotów w zakresie stosowania mechanizmu pay & refund w podatku u źródła
  • Do kiedy te preferencje zostaną przedłużone w świetle przepisów przygotowanych przez MF

Sprawdź też:

Dyrektywa FASTER: Podatnicy szybciej otrzymają zwrot podatku u źródła

Zakup licencji dotyczącej wtyczki internetowej a obowiązek poboru podatku u źródła

Płatnicy techniczni dłużej ze zwolnieniem od obowiązków w zakresie WHT

Podatek u źródła przy odsprzedaży licencji

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji  (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia nowelizującego przepisy dotyczące tzw. płatników technicznych.  Zmiany dotyczą rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2834 ze zm.).

Kto skorzysta na zmianach w przepisach

Zmieniane przepisy odnoszą się do tzw. płatników technicznych, czyli podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych (lub rachunki zbiorcze), będących pośrednikami między emitentami wypłacającymi należności z tych papierów, a otrzymującymi je podatnikami. W praktyce chodzi o  domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską. Na ich podstawie podmioty te zostały czasowo wyłączone z obowiązku stosowania tzw. mechanizmu pay & refund (MPR) w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Przypomnijmy, że wspomniany  obowiązek wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o PIT. Na podstawie tego przepisu – dodanego do wskazanej ustawy 1 stycznia 2019 r. –   płatnik musi potrącić podatek u źródła (WHT) według ustawowej stawki (19% albo 20%), w przypadku gdy suma należności z tytułu odsetek, należności licencyjnych, dywidend lub przychodów z udziałów w zyskach osób prawnych wypłacanych na rzecz jednego zagranicznego podmiotu powiązanego przekroczyła w ciągu roku 2.000.000 zł. Przy czym płatnik nie uwzględnia w takiej sytuacji ewentualnych preferencji (polegających na niepobraniu podatku, względnie zastosowaniu zwolnienia albo niższej stawki), wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Obowiązki te nie dotyczą jednak płatników technicznych, ponieważ zgodnie z zapisami ww. rozporządzenia MF z 28 grudnia 2022 r. w aktualnym brzmieniu, stosowanie MPR względem tych podmiotów zostało czasowo wyłączone do końca 2024 roku.

Czym Ministerstwo Finansów tłumaczy potrzebę nowelizacji

Ministerstwo Finansów uznało jednak, że zasadne jest dalsze  przedłużenie czasowego wyłączenia obowiązku stosowania mechanizmu pay & refund (MPR) w stosunku do płatników technicznych, o których była mowa wcześniej. Jak bowiem wskazano w uzasadnieniu omawianego projektu, powodem tego wyłączenia była zgłaszana przez środowisko płatników technicznych i emitentów całkowita lub częściowa niemożliwość wykonywania przez nich obowiązków MPR i wynikające stąd problemy w poborze podatku u źródła. Nasiliły się one  po wejściu w życie zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku. Dlatego dodatkowym celem dodanego wyłączenia było wykorzystanie okresu „zawieszenia” do przygotowania zmian ustawowych określających pobór podatku, który byłby adekwatny do rzeczywistej wiedzy uczestników tego procesu i ich zdolności do ustalenia przesłanek powiązania i sumy należności. W związku z tym, że rozwiązania na poziomie ustawowym nie zostały do tej pory przygotowane (m.in. ze względu na pochodzącą jeszcze z 2021 roku inicjatywę Komisji Europejskiej i rozpoczęty w 2022 roku proces legislacyjny dzisiejszego projektu dyrektywy FASTER, która ma mieć wpływ na płatników technicznych w Polsce), według MF celowe jest kolejne przedłużenie obowiązywania tego wyłączenia –  tym razem  do końca 2025 roku.

W świetle projektu rozporządzenia zmieniającego, czasowe wyłączenie stosowania mechanizmu MPR w stosunku do płatników technicznych ma być przedłużone do 31 grudnia 2025 r.

Nowy termin także na gruncie  przepisów o CIT

Co istotne, tego rodzaju zmiany w odniesieniu do płatników technicznych zostaną wprowadzone także na gruncie przepisów o CIT. Resort finansów przygotował bowiem również projekt analogicznego rozporządzenia,  zmieniającego  rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2022 r. w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. W przypadku płatników technicznych zobligowanych do stosowania  przepisów w zakresie  tego podatku, mechanizm pay & refund (MPR) został przewidziany art. 26 ust. 2c ustawy o CIT. Również ich będzie dotyczyć przedłużenie wspomnianego wyłączeniu do końca 2025 roku.

Obydwa rozporządzenia zmieniające mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 23 października 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • projekt (z 23 października 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz