WHT

Podatek u źródła w Polskim Ładzie

Podatek u źródła w Polskim Ładzie. Przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą stosować zmodyfikowany system pay and refund, którego obowiązywanie było dotychczas odsuwane w czasie. Zmienią się też niektóre inne przepisy dotyczące poboru podatku u źródła (WHT).  Więcej o zmianach w podatku u źródła w Polskim Ładzie.

Problem: Spółka dokonuje wypłat należności z tytułów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT). Wśród zagranicznych kontrahentów spółki znajdują się również podmioty powiązane. Płatności dokonywane są z różnych tytułów oraz różna jest ich wartość. Wobec największych kontrahentów płatności przekraczają 2 mln zł w roku. Co w sytuacji spółki, jako płatnika podatku u źródła, zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?      

Rozwiązanie: Spółka powinna sprawdzić, z jakich tytułów wypłaca należności oraz kto jest odbiorcą W przypadku części płatności do podmiotów powiązanych, gdy ich wartość do jednego odbiorcy przekroczy w roku podatkowym spółki kwotę 2 mln zł, spółka zobowiązana będzie do zastosowania systemu zapłaty i zwrotu podatku (pay and refund). Alternatywą będzie złożenie specjalnego oświadczenia od organu podatkowego lub pozyskanie opinii o stosowaniu preferencji.

Polecamy też:

Podatek minimalny w Polskim Ładzie: Kogo będzie dotyczył - 10 przykładów

Kiedy trzeba potrącić podatek źródła

Przy wpłatach należności na rzecz zagranicznych podmiotów, należy pamiętać, że w przypadku niektórych tytułów, od wypłacanych kwot należy potrącić podatek u źródła (WHT).

Do głównych kategorii objętych opodatkowaniem w ten sposób, w przypadku których podmiot wypłacający pełni funkcję płatnika, należą przychody:

  • z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) – podatek w wysokości 20% przychodów;
  • z tytułu świadczeń usług: doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze – podatek w wysokości 20% przychodów;
  • z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – podatek w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

 

Dodatkowo, gdy zagranicznym podatnikiem jest osoba fizyczna, opodatkowaniu podatkiem u źródła, w wysokości 20% przychodu, podlegają również m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

 Zobacz:

Co zmieniło się w poborze podatku u źródła od 1 lipca 2021 r.

Ostatecznie o tym, czy podatek u źródła w konkretnym przypadku faktycznie zostanie pobrany, a jeżeli tak, w jakiej wysokości, decydują nie tylko krajowe przepisy ustaw o podatkach dochodowych, lecz także postanowienia poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- jakie zmiany w podatku u źródła w Polskim Ładzie szykują się od 1 stycznia 2022 r.;

- na czym polega system zapłaty i zwrotu (pay and refund) WHT od 1 stycznia 2022 r.;

- kiedy trzeba stosować zasadę pay and refund;

- czy nadal można stosować kopie certyfikatów rezydencji.