Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierownika zakładu pracy otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. W wypowiedzeniu zaproponowano mu stanowisko kierownika produkcji. Obniżeniu uległo też wynagrodzenie. Pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych mu warunków i umowa rozwiąże sie z upływem okresu wypowiedzenia. Czy w związku z tym zakład pracy będzie zobowiązany wypłacić mu odprawę pieniężną? Na stanowisko kierownika zakładu nie została zatrudniona inna osoba?
Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie, jaka odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy należy się pracownikowi, który przepracował w zakładzie pracy 8 lat i pół roku, ale z przerwami, tj. pracował: 1,5 roku na czas określony i po 3-miesięcznej przerwie został zatrudniony na czas nieokreślony i do czasu likwidacji zakładu pracy przepracował 7 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zarząd firmy postanowił przekazać księgowość i kadry do biura rachunkowego i zlikwidować stanowiska pracy osób tam zatrudnionych. Pracownicy mają otrzymać wypowiedzenia umów o pracę. Czy w tym przypadku pracownikom będą należeć się odprawy pieniężne z tytułu rozwiązania stosunku pracy? Na jaką podstawę prawną powinien powołać się pracodawca, likwidując stanowisko pracy?
Pytanie: Firma zatrudnia 9 osób. Razem jest 7,75 etatu. Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę bez obowiązku świadczenia pracy z powodu reorganizacji biura i likwidacji etatu, po przepracowaniu w naszej firmie około 13 lat. Pracownik ten ma ponad 20 lat stażu. Czy w takim przypadku należy mu się odprawa pieniężna (odszkodowanie) i w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy – zmiana miejsca pracy z przyczyn reorganizacji zakładu pracy. Miejsce pracy jest w tym samym mieście. Pracodawca zatrudnia około 100 pracowników. Gdybym zmieniła miejsce pracy, miałabym niższe wynagrodzenie oraz pracowałabym w systemie jednozmianowym, a nie jak dotąd na 2 zmiany. Umowę o pracę mam zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli nie przyjmę nowych warunków pracy, umowa rozwiąże się z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z tym, że nie zamierzam przyjąć nowych warunków pracy, czy należy mi się odprawa pieniężna? Pracuję w tym zakładzie pracy przeszło 5 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracuję 15 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Mój pracodawca chce przenieść cały nasz oddział do innego miasta. Co wtedy mnie czeka? Co mogę zrobić, jeżeli warunki mi nie odpowiadają? Jeżeli nie przyjmę tych warunków, to czy należy mi się odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca zatrudniający ponad 20 pracowników zamierza przystąpić do spółki z o.o., wnosząc 80% kapitału własnego. W związku z tym zamierza zwolnić za porozumieniem stron prawie wszystkich swoich dotychczasowych pracowników i zatrudnić ich od następnego dnia w nowej firmie. Czy powyższe działanie podlega ustawie o grupowych zwolnieniach z 13 marca 2003 r., biorąc pod uwagę, że natychmiast zatrudnia zwalnianych pracowników w nowej spółce? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy 42 pracowników. Czy w sytuacji gdy 14 osobom kończy się umowa na czas określony, należy to traktować jak zwolnienie grupowe? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował u nas 3 lata, ma 3-miesięczne wypowiedzenie z winy pracodawcy - likwidacja stanowiska pracy. Czy powinien dostać odprawę pieniężną w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia? Czy odprawa jest zwolniona ze składek na ZUS, czy naliczam tylko podatek? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip