Sąd Najwyższy stwierdził, że zasady obliczania nagród znajdujące się w dokumencie stworzonym przez pracodawcę stanowią regulację prawa pracy. Czy zatem kilka dokumentów regulujących zasady wynagradzania można nazwać regulaminem wynagradzania?
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt. SK 16/06, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Sprawdź, czy nagroda przyznana pracownikom np. z okazji „Dnia Budowlanych” wchodzi do podstawy naliczenia wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.
Pytanie: Czy zapis w regulaminie zasad wynagradzania dotyczący premii, nagród uznaniowych może stanowić podstawę ich uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego – cyt.: „1. premie i nagrody uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzeń za czas choroby i podstawy wymiaru zasiłku chorobowego; 2. przy ustalaniu wysokości indywidualnych premii uwzględnia się okresy nieobecności spowodowane chorobą, jak też okresy pobierania zasiłku”. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W naszej spółce w regulaminie wynagradzania pracowników jest zapis o wypłacie nagrody jubileuszowej nie częściej niż raz na 5 lat. Taki zapis zwalnia te wypłaty od naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Nasz pracownik jest zatrudniony od 1 sierpnia 1997 r. Jednak 31 sierpnia 2005 r. została z nim rozwiązana umowa o pracę, ale od 6 października 2005 r. umowa o pracę została nawiązana ponownie. Pracownik jest nadal zatrudniony w naszej firmie i chcielibyśmy mu wypłacić nagrodę jubileuszową za okres od 1 sierpnia 2002 r. do 6 września 2007 r. Czy miesięczna przerwa w zatrudnieniu nie będzie miała wpływu na skorzystanie ze zwolnienia z oskładkowania ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica jest zatrudniona w przedszkolu podlegającemu burmistrzowi miasta na stanowisku woźna oddziałowa. W styczniu 2008 r. miną jej 22 lata pracy. Kiedy należy jej się nagroda jubileuszowa? W jakiej wysokości powinna ją otrzymać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie okresy należy uwzględnić przy wyliczeniu lat pracy do nagrody jubileuszowej? Czy są to np. okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych (płatne, bezpłatne), prowadzenie działalności gospodarczej itd.
Pytanie: Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu uprawniającego do przyznania nagrody jubileuszowej?.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip