Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą m.in. dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego. Chodzi tu np. o wnioski urlopowe, wnioski o przesunięcie terminu wykorzystania urlopu czy dokumenty potwierdzające odwołanie pracownika z urlopu.
Na podstawie tarczy antykryzysowej firmy mogą liczyć na zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec − maj 2020 roku. W praktyce sporo wątpliwości powoduje poprawne sporządzanie listy płac.
W przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 osób zwolnieniem jest objęte 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Sprawdźmy na przykładzie, jak wyliczyć listę płac.
Jak mam rozliczyć w kosztach wynagrodzenie pracownika w sytuacji zwolnienia z ZUS za miesiące maj-kwiecień 2020 roku na podstawie ustawy antykryzysowej. Czy w obecnej sytuacji powinnam odliczyć tylko wynagrodzenie netto pracownika, a w przypadku pracodawcy nic nie odliczać?
Składki ZUS sfinansowane przez budżet państwa nie mogą być uwzględnione przy wyliczaniu przez przedsiębiorcę zaliczki na podatek od przychodów z działalności. Sprawdź, jak prawidłowo sporządzić listę płac.
Od stycznia br. księgowa prowadzi PKPiR u nowego podatnika. Wynagrodzenia w tej firmie są wypłacane do 10 dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który przysługują. Jeżeli wynagrodzenia z tytułu umów o pracę są wypłacone w terminie, (przykładowo za styczeń 2020 do 10 lutego 2020) to wówczas taką listę płac można zaliczyć do kosztów stycznia. Po przekazaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów za rok 2019 przez poprzedniego księgowego zauważono, że księgował on listy płac pod datą faktycznej wypłaty, pomimo że były wypłacane pracownikom w terminie. I tak w miesiącu grudniu pod datą 10.12.2019 r. zaksięgował listy płac za listopad. Taki sposób księgowania list płac był praktykowany przez cały rok. Jak należy prawidłowo postąpić przy księgowaniu listy płac za grudzień 2019 r.? Lista była wypłacona w terminie do 10 stycznia 2020 r. Czy lepiej kontynuować metodę wcześniejszego księgowego i księgować wypłaty pod datą ich faktycznej wypłaty, czyli w styczniu 2020 r. pod datą 10 stycznia 2020 r., czy zaksięgować do kosztów grudnia 2019 r. po datą 31.12.2019 r.?
Wiele firm, szczególnie budowlanych zapewnia pracownikom zakwaterowanie w miejscu wykonywania pracy. Często w takiej sytuacji do wynagrodzenia doliczana jest kwota za mieszkanie Sprawdź, jak w takiej sytuacji powinna wyglądać lista płac.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip