korekta faktury

Faktura wystawiona z kasy fiskalnej korekta

Sprawdź, czy faktura wystawiana bezpośrednio z kasy fiskalnej może zostać skorygowana w zakresie uzupełnienia o NIP nabywcy

Jak zaksięgować korektę faktury za energię dotyczącą ubiegłego roku

Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące do 2022 roku za energię z firmy Tauron. Firma nie zwraca nadpłat, tylko potrąca z bieżących faktur za energię. Nasza szkoła ma zwrot wydatków od uczestników pleneru ceramicznego za wypalanie prac ceramicznych. Zawsze wpłaty za energię od uczestników traktowaliśmy jako zwrot wydatków, ale w tym roku zastanawiam się, czy może być zwrot wydatku, skoro faktyczne wydatkowanej kwoty nie było, gdyż należność za zużytą energię została pokryta z nadpłaty za poprzedni rok. Częściowo wpłacaliśmy za energię, gdyż nie cała faktura została pokryta z nadpłaty, dlatego zastanawiam się, czy kwotę wpłaty od uczestników pleneru za zużytą energie na podstawie obciążeń z odczytów licznika, mogę potraktować tylko do wysokości faktycznej wpłaty do Tauron?

Zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszają wykonanie planowanych wydatków w tym roku budżetowym (§ 19 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe).

Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych stanowią dochody budżetu państwa.

W samorządowych jednostkach budżetowych  uregulowania dotyczące ewidencji zwrotów wydatków powinny być określone w przepisach wewnętrznych dotyczących polityki rachunkowości, praktykowane jest też zapisywanie zasad dotyczących zwrotu wydatków w uchwale budżetowej. Organ stanowiący JST ma bowiem prawo do określenia w uchwale budżetowej JST innych postanowień dotyczących wykonywania budżetu (art. 212 ust. 1 pkt 10 ustawy o finansach publicznych). W przypadku braku takich uregulowań zastosowanie ma ogólna zasada gospodarki finansowej jednostek budżetowej, w myśl której zwroty z lat ubiegłych będą stanowiły dochód.

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla większości podatników będzie się wiązać z licznymi zmianami w dotychczasowych zasadach fakturowania, które nie ominą również korygowania faktur. Zrozumienie tych zmian nie tylko zminimalizuje ryzyko błędów, ale także umożliwi wykorzystanie nowych narzędzi do usprawnienia procesów księgowych. Sprawdź, jak sporządzić korekty faktur w Krajowym Systemie e-faktur.

Nowe zasady korygowania faktur w KSeF

Kluczową zmianą dla podatników będzie obowiązek wystawiania faktur korygujących w KSeF. Obowiązek ten będzie dotyczył zarówno faktur korygowanych wystawionych pierwotnie w KSeF, jak i poza nim. Nowym obligatoryjnym elementem faktury korygującej w postaci ustrukturyzowanej jest numer identyfikacyjny KSeF faktury korygowanej (tzw. numer KSeF).

W przypadku natomiast, gdy faktury korygujące wystawiane przy użyciu KSeF dotyczą faktur w formie papierowej lub elektronicznej, podatnicy, zgodnie z obowiązująca strukturą logiczną faktury ustrukturyzowanej, zobowiązani są do uzupełnienia pola NrKSeFN (tj. znacznik faktury korygowanej wystawionej poza KSeF).

Korekta faktury ustrukturyzowanej z błędnym NIP-em w KSeF

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na korygowanie błędnego NIP nabywcy zawartego w fakturze ustrukturyzowanej.  KSeF będzie dokonywał identyfikacji nabywcy oraz przekazania dokumentu na jego rzecz na podstawie NIP.

Oznacza to, że konsekwencją zamieszczenia błędnego NIP może być dostarczenie faktury ustrukturyzowanej niewłaściwemu podatnikowi. Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF skorygowanie takiej omyłki wymagać będzie wystawienia faktury korygującej „do zera”, która trafi do błędnie wskazanego podmiotu.