korekta faktury

Podsumowanie roku w podatkach2

Przygotuj firmę na zmiany podatkowe 2025 – część 2.

Zapraszamy na drugą część szkolenia online dotyczącego zmian w podatkach na 2025 rok. Dowiesz się z niego, kto w 2025 roku może korzystać ze statusu małego podatnika w VAT i jakie daje to korzyści w rozliczaniu. W trakcie szkolenia poznasz praktyczne przykłady, nowe limity oraz sposoby na sprawne dostosowanie się do nowych przepisów. Przygotuj swoją firmę na nadchodzące zmiany i działaj pewnie w 2025 roku.

Korzyści 
  • Poznasz nowe zasady opodatkowania usług online i wydarzeń wirtualnych – dowiesz się, jak prawidłowo określić miejsce świadczenia usług, aby uniknąć błędów w rozliczeniach VAT.
  • Zrozumiesz metodę kasową w praktyce – nauczysz się, jak dzięki niej zabezpieczyć firmę przed utratą płynności finansowej.
  • Praktyczne wskazówki dotyczące rozliczeń VAT małych podatników – poznasz aktualne limity oraz przywileje, które ułatwią prowadzenie działalności w 2025 roku.
  • Gotowość na zmiany w przepisach dotyczących procedury marży – zrozumiesz, jak nowe regulacje wpłyną na sprzedaż dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich czy antyków.
  • Unikanie kar i zaległości podatkowych – zdobędziesz wiedzę, jak prowadzić prawidłowe rozliczenia, minimalizując ryzyko sankcji finansowych.
  • Praktyczne podejście do rozliczeń zagranicznych – dowiesz się, jak poprawnie rozliczać import usług, bilety na wydarzenia czy wynajem krótkoterminowy.
  • Podniesienie kompetencji w rozliczeniach VAT – zyskasz pewność siebie w codziennej pracy i lepsze zrozumienie przepisów podatkowych.

Oglądaj:

Przygotuj firmę na zmiany podatkowe 2025 – część 1.

Polecamy też inne szkolenia online:

Biznesowe podsumowanie roku a fiskus – uniknij błędów i zadbaj o koszty
Jak bezpiecznie weryfikować kontrahentów? – sprawdzone procedury cz.1

Jak bezpiecznie weryfikować kontrahentów? – sprawdzone procedury cz. 2

Nowelizacja ustawy o VAT 2025: Dyrektywa SME i jej wpływ na małe przedsiębiorstwa cz. 1

Nowelizacja ustawy o VAT 2025: Dyrektywa SME i jej wpływ na małe przedsiębiorstwa cz. 2

Podsumowanie roku w podatkach

Przygotuj firmę na zmiany podatkowe 2025 – część 1.

Poznaj kluczowe zmiany w przepisach VAT w tym m.in.: nowe limity zwolnień podmiotowych, zmienione zasady określania miejsca świadczenia usług dla wydarzeń wirtualnych. Dowiedz się, jak uniknąć błędów w podatkach. Przygotuj się z nami na nowe obowiązki w 2025 roku, zyskaj pewność w działaniach i uniknij kar.

  Czy można korygować faktury po przedawnieniu – poznaj skutki wyroku WSA

Czy można korygować faktury po przedawnieniu – poznaj skutki wyroku WSA

Dowiedz się, czy korekta faktur po przedawnieniu jest możliwa oraz jakie przepisy regulują ten proces. Poznaj praktyczne skutki wyroku WSA.

Spór o korektę faktur

W sprawie nadleśnictwo wystawiło faktury  za zobowiązania powstałe w 2016 roku z tytułu czynszu za umowę przesyłu (w kwocie był podatek od nieruchomości). Po kontroli organów podatkowych ustalono wyższy podatek od nieruchomości za 2016 rok. W konsekwencji nadleśnictwo w 2021 roku wystawiło spółce faktury korygujące faktury wystawione w 2016 roku. Spółka ich nie opłaciła. Sprawa toczyła się przed sądami powszechnymi o zapłatę. W 2023 roku sąd apelacyjny zasądził na rzecz nadleśnictwa konieczność dopłaty podatku od nieruchomości, jednak bez odsetek za zwłokę.

Problemy związane z przedawnieniem zobowiązań podatkowych

Nadleśnictwo chciało dokonać korekty faktury korygującej wystawionej w 2021 roku. W tym stanie faktycznym organ podatkowy uznał, że zobowiązanie się przedawniło i nadleśnictwo nie może dokonać powyższej korekty. W ocenie organu czynsz zafakturowany przez nadleśnictwo  fakturami korygującymi wystawionymi w 2021 roku był czynszem za 2016 rok, który  przedawnił się z końcem 2021 roku. Z tego wynika, że nie może być już po tej dacie korygowany ani  in minus, ani in plus.

Korekta faktur a powstanie obowiązku podatkowego

Z takim stanowiskiem organu nie zgodziło się nadleśnictwo, w jego ocenie obowiązek podatkowy z tytułu dopłaty czynszu za 2016 rok powstał w dacie wystawienia faktur korygujących, czyli w 2021 roku, bowiem faktura korygującą jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT i jej wystawienie kreuje obowiązek podatkowy w roku jej wystawienia.

Faktura wystawiona z kasy fiskalnej korekta

Sprawdź, czy faktura wystawiana bezpośrednio z kasy fiskalnej może zostać skorygowana w zakresie uzupełnienia o NIP nabywcy

Jak zaksięgować korektę faktury za energię dotyczącą ubiegłego roku

Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące do 2022 roku za energię z firmy Tauron. Firma nie zwraca nadpłat, tylko potrąca z bieżących faktur za energię. Nasza szkoła ma zwrot wydatków od uczestników pleneru ceramicznego za wypalanie prac ceramicznych. Zawsze wpłaty za energię od uczestników traktowaliśmy jako zwrot wydatków, ale w tym roku zastanawiam się, czy może być zwrot wydatku, skoro faktyczne wydatkowanej kwoty nie było, gdyż należność za zużytą energię została pokryta z nadpłaty za poprzedni rok. Częściowo wpłacaliśmy za energię, gdyż nie cała faktura została pokryta z nadpłaty, dlatego zastanawiam się, czy kwotę wpłaty od uczestników pleneru za zużytą energie na podstawie obciążeń z odczytów licznika, mogę potraktować tylko do wysokości faktycznej wpłaty do Tauron?

Zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszają wykonanie planowanych wydatków w tym roku budżetowym (§ 19 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe).

Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych stanowią dochody budżetu państwa.

W samorządowych jednostkach budżetowych  uregulowania dotyczące ewidencji zwrotów wydatków powinny być określone w przepisach wewnętrznych dotyczących polityki rachunkowości, praktykowane jest też zapisywanie zasad dotyczących zwrotu wydatków w uchwale budżetowej. Organ stanowiący JST ma bowiem prawo do określenia w uchwale budżetowej JST innych postanowień dotyczących wykonywania budżetu (art. 212 ust. 1 pkt 10 ustawy o finansach publicznych). W przypadku braku takich uregulowań zastosowanie ma ogólna zasada gospodarki finansowej jednostek budżetowej, w myśl której zwroty z lat ubiegłych będą stanowiły dochód.

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Korekty faktur w KSeF – praktyczny przewodnik dla podatników

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla większości podatników będzie się wiązać z licznymi zmianami w dotychczasowych zasadach fakturowania, które nie ominą również korygowania faktur. Zrozumienie tych zmian nie tylko zminimalizuje ryzyko błędów, ale także umożliwi wykorzystanie nowych narzędzi do usprawnienia procesów księgowych. Sprawdź, jak sporządzić korekty faktur w Krajowym Systemie e-faktur.

Nowe zasady korygowania faktur w KSeF

Kluczową zmianą dla podatników będzie obowiązek wystawiania faktur korygujących w KSeF. Obowiązek ten będzie dotyczył zarówno faktur korygowanych wystawionych pierwotnie w KSeF, jak i poza nim. Nowym obligatoryjnym elementem faktury korygującej w postaci ustrukturyzowanej jest numer identyfikacyjny KSeF faktury korygowanej (tzw. numer KSeF).

W przypadku natomiast, gdy faktury korygujące wystawiane przy użyciu KSeF dotyczą faktur w formie papierowej lub elektronicznej, podatnicy, zgodnie z obowiązująca strukturą logiczną faktury ustrukturyzowanej, zobowiązani są do uzupełnienia pola NrKSeFN (tj. znacznik faktury korygowanej wystawionej poza KSeF).

Korekta faktury ustrukturyzowanej z błędnym NIP-em w KSeF

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na korygowanie błędnego NIP nabywcy zawartego w fakturze ustrukturyzowanej.  KSeF będzie dokonywał identyfikacji nabywcy oraz przekazania dokumentu na jego rzecz na podstawie NIP.

Oznacza to, że konsekwencją zamieszczenia błędnego NIP może być dostarczenie faktury ustrukturyzowanej niewłaściwemu podatnikowi. Po wprowadzeniu obowiązkowego KSeF skorygowanie takiej omyłki wymagać będzie wystawienia faktury korygującej „do zera”, która trafi do błędnie wskazanego podmiotu.