Czy w przypadku faktur korygujących, które są wysyłane do kontrahentów elektronicznie, potwierdzeniem otrzymania korekty może być otrzymanie automatycznego komunikatu zwrotnego? Poznaj komentarz eksperta do wyroku sądu.
Obecnie faktury korygujące podatnicy rozliczają w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jednak czasami konieczna jest korekta wsteczna. Sprawdź wyjaśnienie organu podatkowego.
Pytanie: W którym roku: 2015 czy 2016 powinny zostać zaewidencjonowane (bilansowo i podatkowo) faktury korygujące (wystawione w styczniu 2016 roku), dotyczące zakupu towarów handlowych? Korekty były wystawione z powodu zwrotu towaru w styczniu 2016 roku.
Nie ma możliwości anulowania wystawionych faktur dokumentujących otrzymane zaliczki tylko dlatego, że dokumenty te nie znalazły się w obiegu gospodarczym. Tak uznał organ podatkowy.
Wystawione przez spółkę faktury dokumentują czynność, co do której powstał obowiązek podatkowy, a tym samym jedynym dokumentem, za pomocą którego można skorygować podstawę opodatkowania, jak i podatek należny jest faktura korygująca – wyjaśnił dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej, nr ILPP2/4512-1-664/15-2/SJ.
Faktury VAT w świetle obowiązujących przepisów: faktury elektroniczne, faktury korygujące oraz bieżące problemy i zagadnienia. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego szkolenia.
Faktury wystawia się najpóźniej 15. dnia następnego miesiąca. W przypadku niektórych transakcji trzeba pamiętać o szczególnym terminie fakturowania. Wszystko fakturach VAT i korektach – zapraszamy na bezpłatne szkolenie już dziś o godz. 11.00.
Kopie faktur, faktur korygujących, a także not korygujących można przechowywać w formie elektronicznej. Jest to możliwe, o ile system archiwizacji tych dokumentów zapewni autentyczność, integralność i czytelność ich treści.
Podatnicy muszą przechowywać wystawione przez siebie lub w swoim imieniu faktury, w tym faktury wystawione ponownie – w podziale na okresy rozliczeniowe w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Ponadto na żądanie organu podatkowemu lub organu kontroli skarbowej trzeba bezzwłocznie zapewnić dostępu do faktur, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.
Do obowiązków podatnika należy też określenie sposobu zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. W praktyce nie zawsze jest jasne, jak należy rozumieć ten wymóg.
W sytuacji, gdy uzyskanie odbioru faktury korygującej jest niemożliwe lub utrudnione, przedsiębiorca może obniżyć VAT należny bez wymaganego potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Musi jednak udokumentować, że nabywca faktury zapoznał się z treścią korekty. Jak to zrobić? Sprawdź komentarz eksperta.
Rozliczanie przez sprzedawców faktur korygujących wymaga uzyskania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę. Czasami może to być jednak kłopotliwe.
W sprawie, którą zajął się WSA w Warszawie (wyrok z 24 lutego 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 2386/14) chodziło ospółkę, która prowadzi bezpośrednią sprzedaż kosmetyków. Przedsiębiorstwo współpracuje z konsultantkami, które zamawiają produkty z oferty spółki. Faktury są albo dostarczane w wersji papierowej, albo są generowane elektronicznie, a następnie umieszczane na e-platformie. W sytuacji, gdy towar nie spełnia oczekiwań zamawiających, konsultantki zwracają kosmetyki. Wówczas spółka wystawia fakturę korygującą. Czasami po złożeniu reklamacji konsultantka kończy współpracę. Wówczas przedsiębiorca wystawia fakturę korygującą i wysyła ją listem zwykłym albo udostępnia na indywidualnym koncie na e-platformie.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takich sytuacjach spółka może obniżyć podstawę opodatkowania za okres, w którym wystawiła korekty.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip