Faktura korygująca a zmiana nabywcy na fakturze

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 10 marca 2025
Pytanie: Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. W styczniu sprzedaliśmy urządzenie dla firmy belgijskiej. Sprzedaż urządzenia została opodatkowana VAT, ponieważ urządzenie nie przekraczało granic kraju, sprzedaż była na terenie Polski. W bieżącym miesiącu kontrahent zwrócił się z prośbą o skorygowanie wystawionej faktury i zmianę nabywcy na firmę krajową. Nabywcą ma być firma, która została utworzona w marcu tego roku, czyli po dacie wystawienia i sprzedaży urządzenia. Czy możemy wystawić fakturę korygującą do sprzedaży urządzenia i następnie wystawić fakturę sprzedaży dla nowo powstałej firmy? Czy ponowna sprzedaż tego samego urządzenia nie będzie sprzedażą fikcyjną?
Odpowiedź:

Przypadki, w których wystawiane są faktury korygujące, wymieniają przepisy art. 106j ustawy o VAT. Jeden z tych przypadków ma miejsce, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury (zob. art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Zasady wystawiania faktury korygującej a zmiana nabywcy

W przedstawionej sytuacji wystawiona faktura nie zawiera błędu, gdyż nabywcą przedmiotowego urządzenia była firma belgijska. Nie ma w tej sytuacji podstaw do korygowania treści przedmiotowej faktury, a więc ewentualna faktura korygująca treść tej faktury w zakresie nabywcy byłaby wystawiona bezpodstawnie.

Czy ponowna sprzedaż urządzenia może być uznana za fikcyjną

W przedstawionej sytuacji nie możecie Państwo wystawić fakturę korygującej we wskazanym zakresie. Wystawienie takiej faktury stanowiłoby naruszenie obowiązujących przepisów i mogłoby narazić Państwa na uznanie przedmiotowej sprzedaży za sprzedaż fikcyjną.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz