W 2023 roku na pracodawców czeka sporo nowości w przepisach. Zmienią się nie tylko zasady składania formularza PIT-2, ale również zasady zatrudniania pracowników zdalnych. Pracodawcy muszą także pamiętać, że co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację rezygnacji o ponownym dokonywaniu wpłat za tego uczestnika. Wskazany 4-letni termin nie jest liczony indywidualnie dla każdej osoby zatrudnionej. Każda rezygnacja, złożona w okresie kiedy obowiązuje ustawa o PPK, jest skuteczna do 28 lutego 2023 roku, czyli do tzw. pierwszego automatycznego wznowienia wpłat do PPK. W 2023 roku znacznie wzrosną także koszty prowadzenia działalności.
Z wideoporady, którą prowadzi Oskar Sobolewski, prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, dowiesz się:
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw zakłada istotne zmiany dotyczące normatywnego czasu pracy. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, czas ten ulegnie znaczącemu skróceniu, z korzyścią dla pracowników, którzy zachowają dotychczasową wysokość wynagrodzeń. Obecnie wspomniany projekt jest w Sejmie na etapie opiniowania i konsultacji.
Rejestracja czasu pracy może przynieść wiele korzyści zarówno pracodawcom, jak i samym pracownikom. Daje możliwość efektywniejszego kontrolowania czasu, jaki poszczególne osoby spędzają w zakładzie pracy, pozwala również rejestrowanie wykonywanych obowiązków na home office. Oto 3 porady, jak zaimplementować rejestrację czasu pracy w przedsiębiorstwie, tak aby przynosiła ona oczekiwane rezultaty.
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu. Zatrudniam 6 osób. Zamierzam zmienić wymiar czasu pracy i wysokość wynagrodzenia niektórym pracownicom. W niektórych przypadkach będą to niższe wynagrodzenia, a w innych podwyżka. Czy mogę to zrobić aneksem na zasadzie porozumienia stron? Jeżeli nie, to w jaki sposób mogę tego dokonać?
W świetle stanowiska przedstawionego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych, przetwarzanie przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników nie może służyć celowi, jakim jest ewidencja czasu pracy. Dowiedz się więcej.
Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców – to tylko niektóre ze zmian wchodzących w życie w styczniu i w lutym 2020 roku. Jakie jeszcze korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania przynosi Nowy Rok?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip