Na podstawie, jakiej dokumentacji można zaliczyć pracę za granicą do wysługi lat?

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 19 października 2009
Pytanie:  Moje pytanie dotyczy wysługi lat nauczyciela zatrudnionego w jednostce samorządowej od 1 września 2008 r. Pracownik w dniu przyjścia do pracy nie przedstawił świadectw pracy w związku z tym nie naliczono mu wysługi lat. W dniu 1 października 2009 r. pracownik przedstawił świadectwo pracy dokumentujące 1 rok zatrudnienia w Polsce na umowę o pracę w roku 2003. Od 2004 r. pracownik Pani pracował w Szkocji do końca roku 2007. Z okresu zatrudnienia za granicą nie przedstawił świadectw pracy, lecz dokumenty Resource management solutions - „paski list płac". Na podstawie, jakiej dokumentacji można zaliczyć pracę zagranicą do wysługi lat? Jeśli tak, czy należy wypłacić pracownikowi dodatek stażowy z wyrównaniem od 1 września 2008 r.?
Odpowiedź: 

Okres zatrudnienia za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Dowodem na zatrudnienie w określonym przedziale czasowym u pracodawcy zagranicznego poza granicami Polski mogą być także dokumenty płacowe, w szczególności potwierdzające np. zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w danym kraju lub opłacanie podatków.

Ramka Udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.

Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat dla nauczyciela wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Warunkiem zaliczenia okresów wykonywania pracy za granicą jest ich udokumentowanie. Jednak przepisy, zarówno krajowe jak i wspólnotowe, nie określają jakimi dokumentami należy potwierdzić okres zatrudnienia za granicą. Obecne przepisy dotyczące dokumentacji pracowniczej dopuszczają jednak możliwość potwierdzenia okresów zatrudnienia różnego rodzaju dokumentami, nie tylko za pomocą świadectwa pracy.

Do udokumentowania okresów pracy poza krajem mogą, więc posłużyć zaświadczenia wydane przez zagranicznego pracodawcę lub odpowiedni organ publiczny, umowa o pracę, odcinki wypłat wynagrodzenia, zaświadczenie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu zatrudnienia czy referencje.

Ważnym jest, by określały one jednoznacznie okres zatrudnienia.
- art.86 ust.1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, z późn. zm.),
- § 7 ust.1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. nr 22, poz. 181, ze zm.),
- § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

16 października 2009 r.

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz