Należności z tytułu składek stanowią istotne obciążenie finansowe dla budżetu każdej firmy. W czasach słabej koniunktury gospodarczej wiele firm ma więc problem z ich regulowaniem, a co za tym idzie, szczególnego znaczenia nabierają regulacje prawne pozwalające uzyskać umorzenie przedmiotowych należności. Sprawdź, w jakich sytuacjach ZUS może zgodzić się na umorzenie nieopłaconych składek!
Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne bądź zasiłek przedemerytalny, które w okresie od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r. osiągały dodatkowe przychody, mają obowiązek zawiadomić ZUS o ich wysokości do końca maja br. Obowiązek ten spoczywa odpowiednio na płatniku składek np. pracodawcy, zleceniodawcy, czy jednostce organizacyjnej w przypadku pełnienia służby, u którego świadczeniobiorca uzyskiwał przychód. Sprawdź, czy katalog przychodów z których należy rozliczyć świadczeniobiorcę nie uległ zmianie.
Przedsiębiorcy, którym potrzebne było zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z należnościami, mogli je odebrać dopiero po upływie, co najmniej 7 dni. ZUS potrzebował około tygodnia na przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, przede wszystkim w sytuacjach, gdy w dokumentacji rozliczeniowej były nieprawidłowości. Teraz można już otrzymać pismo potwierdzające brak zaległości składkowych na miejscu, w dziale obsługi klienta, bez okresu oczekiwania. Pod koniec kwietnia, bowiem ZUS wprowadził ułatwienia dla osób ubiegających się o zaświadczenie.
ZUS wprowadził jednakowe zasady w zakresie rozpatrywania spraw o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty i umorzenie należności składkowych. Sprawdź, jakie zasady obowiązują.
1 kwietnia 2010 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej podpisała nowe rozporządzenie w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych (Dz. U. nr 75 poz. 479). Rozporządzenie to zastępuje dotychczasowe z 3 lipca 2001 r., które utraciło moc 22 stycznia 2009 r. Sprawdź, jakimi zasadami powinni się kierować płatnicy składek przekazując dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS.
Obowiązkiem płatnika jest przekazywanie do ZUS odpowiednich dokumentów ubezpieczeniowych. Jakie formularze musi przekazywać płatnik składek, w jakim terminie oraz w jakiej formie przeczytasz w tekście.
Emeryci i renciści, którzy uzyskują dodatkowe przychody do pobieranych z ZUS świadczeń mają obowiązek powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r. Jakie obowiązki ma pracodawca wobec ZUS do 28 lutego br.?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip