Składki na ZUS od 1 stycznia będzie trzeba odprowadzić również od członków rad nadzorczych, a od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady oskładkowania umów zlecenia.
Od 1 listopada 2013 r. obowiązywać będą nowe wzory formularzy ZUS. Płatnicy mogą jednak stosować dotychczasowe dokumenty do końca tego roku.
Szersza grupa osób rezygnujących z pracy w związku z opieką nad dzieckiem będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalno-rentowym opłacanym z budżetu państwa. Przywilej ten obejmie zleceniobiorców, właścicieli firm a także osoby dotąd nieubezpieczone lub objęte ubezpieczeniem rolniczym.
Nowelizacja ustawy o ZUS, która ma wejść w życie 1 września skupia się na działaniach z zakresu polityki rodzinnej. Przewiduje nowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w okresie przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka.
Czy na płatnika składek, który nie opłaca składek za swoich pracowników, mogą być nałożone dwie kary: pierwsza administracyjno-karna, określana jako „dodatkowa opłata”, a druga kara w postaci grzywny lub kary ograniczenia, a także pozbawienia wolności? Otóż tak, obecny system prawny przewiduje dwie kary dla płatników składek nieodprowadzających składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. Trybunał ma zająć się tą sprawą i rozstrzygnąć, czy przepisy te nie są zbyt rygorystyczne wobec płatników składek, czy uwzględniają interes oskarżonego oraz czy są zgodne z Konstytucją RP.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip