Od 1 stycznia 2020 r. większość przelewów podatkowych jest dokonywana na jeden indywidualny rachunek podatkowy. Obowiązują także nowe zasady zaliczenia wpłat dokonanych na taki rachunek. Poznaj szczegóły.
Sztuczne zawyżanie kosztów uzyskania przychodów w zakresie przeprowadzonej wymiany udziałów, skutkujące osiągnięciem korzyści podatkowej, a także arbitralne ukształtowanie transakcji przez strony w taki sposób, by mieszcząc się w granicach dopuszczonych przez przepisy prawa, jednocześnie podważać ich cel – to zdaniem Szefa KAS wypełniające kryteria unikania opodatkowania przesłanki dające mu prawo do odmowy wydania opinii zabezpieczającej wspólnikom, tworzącym holding spółek przed sprzedażą udziałów.
Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, która ma zapewnić szybki sposób komunikowania się obywateli z urzędami. Od 2021 roku będzie można odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu elektronicznie.
Niektórzy przedsiębiorcy podlegający do tej pory pod „zwykłe” urzędy skarbowe, z początkiem 2020 roku przejdą pod właściwość wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, przeznaczonych do obsługi tzw. dużych podatników. Część zaś znajdzie się w sytuacji odwrotnej, a więc począwszy od przyszłego roku będą obsługiwani przez urzędy skarbowe zgodnie z właściwością miejscową. Zarówno jedni i drudzy powinni pamiętać o tym, aby zawiadomić o tej zmianie swój dotychczasowy urząd skarbowy w terminie do 15 października 2019 r.
e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym Ministerstwa, w którym zalogowany podatnik będzie miał dostęp do informacji podatkowych i będzie mógł online załatwić sprawy urzędowe dotyczące spraw podatkowych. Dowiedz się więcej.
Obowiązuje już nowelizacja przepisów w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych powiązanych ustaw. Teraz urzędnicy z zagranicy będą mogli uczestniczyć w postępowaniu w sprawie udzielenia informacji podatkowych.
W tym roku przedsiębiorcy mają mniej czasu na sporządzenie PIT–11, deklaracje należy przekazać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej, nie później niż do końca stycznia 2019 roku Termin przekazanie informacji pracownikom nie zmienił się.
Od 2020 roku zaczną obowiązywać przepisy dotyczące umowy podatkowej, opartej o wzajemne ustępstwa pomiędzy urzędnikiem a przedsiębiorcą przez przyjęcie zgodnych ustaleń co do stanu faktycznego, zastosowania ulg, charakteru albo wartości transakcji, czynności lub zdarzenia. Umowa podatkowa nie zastąpi jednak decyzji podatkowej, czyli samodzielnie nie rozstrzygnie sprawy.
W przepisach projektu nowej Ordynacji podatkowej, które mają wejść w życie od 2020 roku, wprowadza się instytucję umowy podatkowej. Została uregulowana w dziale Postępowanie podatkowe. Czy będzie możliwość jej stosowania również przy czynnościach sprawdzających i kontroli podatkowej?
O obowiązkowym przejściu od 1 stycznia 2019 r. do dużego urzędu skarbowego trzeba zawiadomić swój dotychczasowy urząd. Kiedy przedsiębiorstwa stają się dużymi podatnikami? Upewnij się, aby nie przeoczyć terminu wysłania zawiadomienia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip