Sąd Najwyższy stwierdził, że w postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu oraz przyznania świadczeń z tego tytułu nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika, lecz konieczne jest wykazanie celu tych działań i ich skutków.
Pytanie: Pracownica przedstawiła świadectwo pracy za okres od 20 lipca 1998 r. do 31 sierpnia 2000 r. W okresie od 26 sierpnia 1998 r. do 25 sierpnia 2000 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. Czy okres przebywania na urlopie wychowawczym wlicza się do stażu urlopowego?
Pytanie: Pracownica będąc na urlopie wychowawczym, urodziła kolejne dziecko. Czy udzielony urlop wychowawczy na pierwsze dziecko może zostać przedłużony o 112 dni urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Żona zatrudnionego w naszej firmie pracownika nie jest nigdzie zatrudniona, opiekuje się dzieckiem i korzysta z ubezpieczenia pracownika (stąd pracodawca wie, że nie jest zatrudniona). Pracownik ten zatrudniony na umowę o pracę wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie mu urlopu wychowawczego (dziecko ma pół roku). Czy urlop wychowawczy powinien być mu udzielony? Czy może być on udzielony jedynie na 3 miesiące, czy w wymiarze wnioskowanym przez pracownika (do 3 lat)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica do 31 stycznia 2008 r. będzie przebywać na urlopie macierzyńskim. Gdyby po tym okresie zechciała iść na urlop wychowawczy, to jaki wymiar urlopu wypoczynkowego za 2008 r. jej przysługuje? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem nauczycielką w szkole podstawowej i jestem zatrudniona na 1/2 etatu. Moje wynagrodzenie w szkole jest niże od minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Płacę do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Urodziłam dziecko. Skorzystałam z urlopu macierzyńskiego i urlopu wypoczynkowego uzupełniającego. Obecnie chcę przejść na urlop wychowawczy. Czy podczas urlopu wychowawczego mogę prowadzić działalność gospodarczą? Wstępnie poinformowano mnie, że nie. Będąc na urlopie wychowawczym, mogę pozostawać w zatrudnieniu w szkole, ale nie mogę prowadzić działalności gospodarczej. Nadmieniam, że moja firma jest jednoosobowa. Jest to firma, która prowadzi usługi marketingowe. Czas mojej pracy nie jest znormalizowany. Dziecko, które urodziłam, ma orzeczenie o niepełnosprawności i okres urlopu wychowawczego w moim przypadku wynosi 6 lat. Czy muszę przed pójściem na urlop wychowawczy zlikwidować działalność gospodarczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica wykorzystała 9 miesięcy urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy. Była tam zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Po półrocznym okresie przebywania na zasiłku dla bezrobotnych podjęła zatrudnienie na 1/4 etatu u nowego pracodawcy, u którego pracuje już 2 miesiące i zamierza skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego. Jako matka samotnie wychowująca dziecko w czasie urlopu wychowawczego pobierała dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w kwocie 400 zł. Pobiera również zasiłek rodzinny. Czy zatrudnienie u nowego pracodawcy jest wystarczające, aby skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego i czy będzie przysługiwało prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez 3 lata. Jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Po ukończeniu urlopu wychowawczego pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie. Czy należy jej się wynagrodzenie ze środków pracodawcy za czas choroby przez okres 33 dni? Jeśli tak, to jaką podstawę przyjąć do wynagrodzenia chorobowego? Ostatnie wynagrodzenie otrzymała 3 lata temu. Czy jestem zobowiązany do jej zatrudnienia na tym samym stanowisku, jeżeli jest pełna obsada i nie zamierzam zwiększać zatrudnienia ze względów finansowych? Nadmieniam, że wynagrodzenie, jakie otrzymywała, było najniższe krajowe. Obecnie jest ono większe od tego, które pracownica otrzymywała 3 lata temu. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Do 28 lipca 2007 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Nie chcę wracać do pracy, ale słyszałam, że jeżeli sama zwolnię się z pracy na mocy porozumienia stron, to nie otrzymam zasiłku dla bezrobotnych od razu, tylko po 3 miesiącach, a zależy mi na tym zasiłku. Jak rozwiązać umowę o pracę, aby zasiłek dla bezrobotnych otrzymać od razu? Czy jest to możliwe? Nadmieniam, że wcześniej przepracowałam 2 lata na czas nieokreślony. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym bez prawa do zasiłku wychowawczego może być zatrudniona na umowę o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy. Co to oznacza w praktyce dla ciężarnej kobiety, która prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etacie? Na jakie będzie mogła liczyć świadczenia? Czy będzie przysługiwało jej becikowe, zasiłek macierzyński? Czy w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego może nie opłacać składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip